Etkinliğe Bolu Valisi Erkan Kılıç, BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Karaca, Bolu il protokolü, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasını BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him yaptı. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Him, toplumumuzda insana saygının en tepesinde kadına saygı olduğunu belirtti. Ailenin en önemli unsurunun kadınlar olduğunu ifade eden Him, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün önemini vurguladı. Kadın ve erkeğin bir bütünün parçası olduğunu dile getiren Him, Millî Mücadele Döneminde kadınların üstlendiği rollerden bahsetti. Cumhuriyetin ilanından sonra kadınların katkısının altını çizen Him, günümüzde kadının toplumdaki yerinin önemli olduğunu söyleyip tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak konuşmasını bitirdi.

Him’in ardınan kürsüye gelen Bolu Valisi Erkan Kılıç katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başladı. Etkinliğin gerçekleştirilmesine emeği olanlara teşekkür eden Kılıç, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün tarihçesini aktardı. Ülkemizde kadınların Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, medeni sayılan birçok ülkeden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde ettiğini ifade eden Kılıç, “kadınların toplum hayatından soyutlanması kabul edilemez” dedi. Toplumların kalkınması için kadınların toplumda var olmasının önemini vurgulayan Kılıç, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak sözlerini noktaladı.

Kılıç’ın sözlerini noktalamasının ardından BAİBÜ Öğr. Gör. Savaş İnciroğlunun yönettiği konser BAİBÜ Kadınlar Orkestrasının tarafından icra edildi. Ardından Bolu Valisi Erkan Kılıç BAİBÜ Kadınlar Orkestrasına teşekkür belgesi verdi.

Muhtarlık Yarışını Kaybetti Dizi Oyuncusu Oldu Muhtarlık Yarışını Kaybetti Dizi Oyuncusu Oldu

Konserin ardından etkinliğin panel kısmına geçildi. Panelde BAİBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazmiye Yıldırım moderatörlük yaparken, BAİBÜ Öğr. Üyesi Prof. Dr. Dolunay Akgül Barış, BAİBÜ Öğr. Üyesi Prof. Dr. Senem Kurt Topuz, BAİBÜ Öğr. Üyesi Prof. Dr. Selami Özsoy, ŞONİM Müdürü Demet Taşören ve Bolu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikoloğu Aslı Atıcı Aktaş panelist olarak yer aldı.

Panelde BAİBÜ Öğr. Üyesi Prof. Dr. Dolunay Akgül Barış “Sanat ve Kadın” konulu konuşma yaparken, BAİBÜ Öğr. Üyesi Prof. Dr. Senem Kurt Topuz “Çalışma Yaşamında Kadın” konulu, BAİBÜ Öğr. Üyesi Prof. Dr. Selami Özsoy “Medyada Kadın”, ŞONİM Müdürü Demet Taşören “Aile ve Toplumda Kadın” ve Bolu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikoloğu Aslı Atıcı Aktaş “Afet ve Acil Durumlarda Kadın” konulu konuşma yaptı.

Panelin ardından BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him ve Bolu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemal Keskin Panelistlere teşekkür belgesi verdi. Haber Merkezi

Editör: Elif Erdoğan