Katıldığı bir YouTube programında kullandığı ifadelerden ötürü hakkında yakalama kararı çıkarılan araştırmacı Diamond Tema, Çarşamba akşam saatlerinde X’te paylaştığı bir mesajda ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) başkanı Özgür Özel’e sitemde bulundu.

Özel’in bir televizyon programına katılacağını duyurduğu paylaşımını alıntılayan Tema, “Şeriat karşısında konuşan bir genci fikren alt edemeyince günlerdir iftira ile boğmaya çalışıyorlar, devletin bakanı sanki tek işi buymuş gibi 2 günde yakalama kararı çıkarttığı ile övünüyor ve siz bu konu hakkında tek kelime etmediniz Özgür Bey,” ifadelerini kullandı.

MHP'li Yönter'den Özgür Özel'e: 'Seni şapşik, seninle çok eğleneceğiz...' MHP'li Yönter'den Özgür Özel'e: 'Seni şapşik, seninle çok eğleneceğiz...'

“Başka mahalle için muhtarlık oynayan kendi mahallesinden olur. Umarım bu programda konuşursunuz,” diyen Tema ayrıca, Özel'in “bu hafta neler olduğunu konuşacağına emin olduğunu, sadece neler olduğunu bildiğinden emin olmadığını” da sözlerine ekledi.

Çocuk yaştayken ailesiyle Türkiye’ye yerleşen ve Arnavut kökenli olan, bir süredir de Arnavutluk’ta yaşayan Tema, geçtiğimiz günlerde “Yer6 Film” isimli YouTube kanalına konuk olmuş ve sosyal medya fenomeni Asrın Tok ile “şeriat” konulu bir tartışma programına katılmıştı.

Tema, katıldığı programda, Türkiye’nin din kurallarıyla yönetilmesi gerektiğini savunan Tok’a karşı kullandığı argümanlarda Ortodoks Sünni İslam’ın temel metinlerinden olan, hadis derlemesi Sahih-i Buhârî’den örnekler vermişti.

Yer6’da yayınlanan programın ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dijital Medya Koordinatörü Aslan Değirmenci, X hesabında Pazar akşamı yaptığı açıklamada, “Peygamber Efendimize hakaret eden Diamond Tema isimli şahıs hakkında TCK 216 / 2. ve 3. fıkralarda düzenlenen halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama suçlarından soruşturma başlatıldı” ifadelerini kullanmış ve program için erişim engeli talep edildiğini de belirtmişti.

Bu gelişmelerin ardından, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Salı günü öğle saatlerinde resmi X hesabında yaptığı bir açıklamada, Tema hakkında yakalama kararı çıkarıldığını açıklamış, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan Tema ile alakalı yakalama kararı çıkarıldığını söylemişti.

Tema, Pazartesi günü yayınladığı “Doğruyu Söyleyen, Dokuz Köyden Mahkemeye Verilir” başlıklı videoda, kendisine yöneltilen tutuklanma ve ölüm tehditleri üzerine bir süredir yaşamakta olduğu Arnavutluk’a döndüğünü ifade etmişti.

Kaynak: Euro News