Diamond Tema ve Asrın Tok ismiyle bilinen iki internet ünlüsü genç, "Yer6" isimli Youtube kanalında şeriat tartışması yaptı.

Asrın Tok şeriatı savunurken karşı taraf olan Diamond Tema ise şeriata karşı argümanlarını sundu. Programın neticesinde Diamond Tema hakkında soruşturma açıldı.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN SANSÜR GİRİŞİMİ

İletişim Başkanlığı Dijital Medya Koordinatörü Aslan Değirmenci, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamda, ”Yer6 adlı programda Peygamber Efendimize hakaret eden Diamond Tema isimli şahıs hakkında TCK 216/ 2. ve 3. fıkralarda düzenlenen halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama suçlarından soruşturma başlatıldı. Program hakkında erişim engeli de talep edildi” ifadelerini kullandı.

PROGRAMDA NELER YAŞANDI?

Diamond Tema programda Asrın Tok ile ‘şeriat’ tartışmış, Asrın Tok şeriatı savunan tarafta yer alırken Diamond Tema şeriat karşıtı tarafta yer almıştı. Programın yayınlanmasının ardından Diamond Tema şeriat yanlısı sosyal medya hesapları tarafından hedef gösterilmişti.

Hakkında soruşturma başlatılan Diamond Tema ise konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:“Iyiyim arkadaşlar sorun yok. Suç işlemedik, kaynaklarıyla konuştuk. Ne hukûken ne de ahlâken ortada bir sorun yok. Ifademizi verir duruşmaya çıkarız olur biter.”

"OLAYI BİR DİNSİZİN BİR ŞERİATÇIYI ÇÜRÜTMESİNEN, BİR DİNSİZİN PEYGAMBERE KÜFRETMESİ GİBİ BOYUTA GETİRDİLER"

Diamond Tema yaptığı diğer paylaşımlarda da şu ifadeleri kullandı:

“Olayı bir dinsizin bir şeriatçıyı çürütmesinden, bir dinsizin peygambere küfretmesi gibi bir boyuta getirdiler. Tamamen algı operasyonu. Ne küfür var ne iftira. Unutturmak için her şeyi yapıyorlar. Bir de videoyu sildireceklermiş. Sildirin ben yüklerim…”

“İlk defa yalnız olmadığımı hissediyorum. İyi ki varsınız. Gerçekleri hiçbir zaman susturamadılar, susturamazlar da. Bunların derdi bizimle değil. Kendi inançlarıyla yüzleşemiyorlar her şey bundan ibaret.”

"ANAYASAYA AYKIRI ŞEKİLDE ŞERİAT PROPAGANDASI YAPAN ADAMIN SÜLALESİ RAHAT"

“Anayasaya aykırı bir şekilde şeriat propagandası yapan adamın sülalesi rahat, bana ise laikliği ve cumhuriyeti savunduğum için dört koldan, araya bin tane adam sokup bayram günü operasyon çekiyorlar”

MUHALEFETE SESLENDİ

Diamond Tema ayrıca şeriat yanlılarının linç girişimine karşı muhalefete tepki gösterdi. Fenomen isim muhalefeti laikliği savunmamakla suçladı:

"Muhalefet partilerinden ses çıkmıyor. Bu ülkeye şeriatın gelmesi gerektiğini söyleyen bir adama karşı Laikliği ve Cumhuriyeti savunuyorum. Ben bu ülkeyi savunuyorum. Bugün beni harcarlar, sustururlar; yarın sıra size gelir."

HÜKMÜ ADALET BAKANI VERDİ

Öte yandan henüz mahkemeye çıkıp bir suç işleyip işlemediği belli bile olmayan şahıs hakkında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un yaptığı paylaşım da tepki çekti. Tunç şu ifadeleri kullandı:

"Yer6 adlı sosyal medya hesabında paylaşılan video içeriğinde Peygamberimizle ilgili kullanılan hakaret içerikli, çirkin ve provokatif ifadeler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan, paylaşımın yapılmasının ardından derhal 16.06.2024 tarihinde resen soruşturma başlatılmış olup, şüpheli Diamant Tema’nın yurtdışında olması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. İslam dini ve sevgili Peygamberimizle ilgili kullanılan tahrik edici, çirkin ve provokatif ifadeler asla kabul edilemez. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir."

"DİAMOND TEMA YALNIZ DEĞİLDİR" KAMPANYASI BAŞLATILDI

Kıbrıscık’da sıcak dakikalar! ORMAN YANGINI BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLDÜ... Kıbrıscık’da sıcak dakikalar! ORMAN YANGINI BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLDÜ...

Öte yandan ifade özgürlüğünü savunan yüz binlerce kişi 'diamondtemayalnızdeğildir' etiketiyle paylaşımlar yapmaya ve asıl suçun şeriat savunup, cumhuriyet düşmanlığı yapılması olduğunu yetkililere hatırlattı.

ASRIN TOK, KENDİ CENAHININ HEDEFİNDE

Saldırıların büyük bölümü Diamond Tema'ya yapılırken, şeriatı savunan Asrın Tok da kendi destekçileri tarafından hedef tahtasına konuldu. Bunun gerekçesinin ise programda Tok'un şeriatı düzgün savunamaması olduğu iddiasıydı. 

İşte Asrın Tok'a yönelik sert söylemler ve paylaşımlardan bazıları...

Kaynak: Haber Merkezi