Yurtdışında eğitim almak pek çok gencin hedefleri arasında yer alıyor. Türkiye’deki gençlerin büyük kısmı lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi ve dil okulu için yurtdışı eğitim araştırmasına girişiyor. Öğrencilerin önündeki en büyük engel ise maddi imkansızlıklar oluyor. Maddi açıdan zorlanan gençler çareyi burs imkanlarını araştırmada buluyor. Üstelik sadece akademik başarıya sahip öğrenciler değil sporcu gençler de burs alabiliyor. Ayrıca bu yıl burs imkanı veren okullar, Türkiye’yi derinden sarsan depremlere kayıtsız kalmadı.

ŞARTLAR DEĞİŞİYOR

Türkiye’nin 11 ilini etkileyen deprem sonrası bazı dil okulları depremzedelere özel kampanyalar yapmaya başladı. Bunlar arasında öğrencilerin uçak biletlerini karşılayan okullar varken, bazıları da konaklamaya özel fırsatlar sundu. Öğrencilerin bu imkana ücretsiz olarak katılabildikleri IEFT Yurt Dışı Eğitim Fuarlarında erişebileceklerini belirten Genel Müdür Deniz Akar, “Şartlar okullara göre değişiyor. Ama bir link üzerinden bir form dolduruluyor. Sonrasında okul depremzede gençlere ulaşıyor” diye konuştu.

TAM BURS SUNAN VAR

Konuyla ilgili açıklama yapan Deniz Akar, şunları dile getirdi: “Başarılı gençlerimiz maddi imkansızlıklar nedeniyle yurtdışında eğitim hayallerini ertelemek zorunda kaldı. Bu sebeple bu yıl fuarımıza katılacak eğitim kurumlarına özel burs ve fiyat avantajları çağrısında bulunduk. Bu sene ülkemizin yaşadığı acı durum sebebiyle katılımcı okullar öğrencilere ekstra imkanlar sundu. Başarılı öğrencilerin fuarı ziyaret ederek burs başvuruları hakkında ilk elden bilgi almasını öneriyoruz. 10 bin pounda kadar yükselen burslar mevcut. Bazı üniversiteler tam burs imkanı sunuyor.”

SPORCULARA ÖZEL OLANAK

Bazı okullar da sadece sporculara özel imkanlar sunuyor. University of Nottingham, profesyonel düzeyde spor yapan öğrencilere 5 bin pound burs verirken, University of Essex ve Anglia Ruskin University de sporcu öğrencilere burs imkanı ve indirimler sağlıyor. Kuzey Polonya’daki en büyük spor akademisi olan The Gdansk University of Physical Education and Sport ise sporla ilgilenen öğrencilere özel imkanlar sağlıyor.

İŞ BULAMAYANA ÜCRET İADESİ

  • Eğitim kurumları burs dışında sundukları farklı seçeneklerle de öğrencilere destek oluyor. Gençler IEFT Yurt Dışı Eğitim Fuarlarına katılarak burs ve indirimlerin bilgisine ücretsiz ulaşabiliyor. Fuara ücretsiz katılmak isteyenlerin www.ieft.com.tr adresinden online davetiye alması gerekiyor.
  • İstanbul’da 16 Mart’ta Hilton Otel Kozyatağı’nda ve 18-19 Mart’ta Hilton Otel Harbiye’de yapılan fuarlar, 21 Mart’ta Ankara Sheraton Otel’de ve 23 Mart’ta İzmir Marriott Otel’de düzenlenecek. İşte okulların sunduğu avantajlardan bazı örnekler...
  • İngiltere’deki University of Law, öğrencilerin mezuniyetten sonra 9 ay iş bulamaması durumunda eğitim ücretini iade ediyor.
  • University of Bradfort, Uluslararası İlişkiler, Siyaset ve Güvenlik Çalışmaları lisans bölümünü tercih eden öğrencilere yüzde 50 burs veriyor. Buna ek olarak Mimarlık (Lisans), Mühendislik Yönetimi (Yüksek Lisans) bölümlerine 7 bin 500 pound burs veriyor. Uydu Sistemleri Mühendisliği bölümünde ise 10 bin pound burs imkanı mevcut.
  • Kanada’daki Cornerstone International Community College of Canada ve CCTB-Canadian College of Technology and Business öğrencilerine iş garantisi sunuyor. Okuldan mezun olan öğrenciler yüzde 98’e varan oranlarla mezun olduktan sonra iş buluyor.
  • İtalya’daki Unviersity of Pisa başarılı öğrencilere 9 ay boyunca 900 Euro net burs veriyor. Ayrıca öğrenim ücretlerinden muafiyet sağlıyor. Bunların haricinde ücretsiz İtalyanca kursu ve kurum için eğitim veriyor.
  • İngiltere’deki pek çok dil okulu Türk öğrencilere özel yüzde 40’a varan indirimler yapıyor.
  • Malta’daki dil okulu ESE Language School, Türk öğrencilerin uçak biletini alarak öğrencilerin bütçesine katkı sunuyor.
  • Kanada’daki dil okulu Sprachcaffe Language School 5 haftalık dil okuluna katılacak öğrencilere ekstra 1 hafta eğitim veriyor.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Burs imkanları öncelikle akademik olarak belirli bir başarı seviyesinin üstünde olanlara veriliyor. İyi bir diploma notu, iyi seviyede yabancı dil bilgisi öncelikli olarak aranan nitelikler. Bunların yanı sıra pek çok üniversite, spor alanında profesyonelleşmiş sporcu öğrencilere de burs veriyor. Öğrencilerin IEFT Yurt Dışı Eğitim Fuarlarına not dökümleri, İngilizce yeterliliklerini ispatlayan bir seviye belirleme sonucu ve ek yeterliliklerini kanıtlayan dokümanlarla gelmeleri öneriliyor. İşte İngiltere, Amerika, Kanada ve Avrupa’nın birçok şehrinden Türk öğrencilere özel indirim sunan bazı okullar...

SADECE TÜRK ÖĞRENCİLERE ÖZEL

SOAS University: Başarılı öğrencilere 5 bin pound indirim yapıyor.

Exeter University: 10 bin pounda varan indirim sağlıyor.

Cardiff University: 10 bin pounda varan burs imkanı sağlıyor.

New Castle University: Türk öğrencilere yüzde 50 burs imkanı sunuyor.

Cardiff University: Türk öğrencilere özel 10 bin pounda varan burs veriyor. mUniversity of

Worcester: Diploma notu 70-77 arasında olanlar 1.000 pound, 78-84 arasındakiler 2 bin pound, 85 ve üzeri olanlar 3 bin pound burs alıyor.

İZZET BAYSAL ANADOLU LİSESİNİN PROGRAMI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI İZZET BAYSAL ANADOLU LİSESİNİN PROGRAMI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

University of Pennsylvania: Türk öğrencilere yüzde 10 indirim avantajı sağlıyor.

Oklahoma State Univesity: 4 bin dolar ile 10 bin dolar arasında burs veriyor.

University of Canada West: Lisansüstü programlarda 10 bin Kanada Doları, lisans programlarında 20 bin Kanada Doları’na varan burslar veriyor. Ayrıca İngilizce hazırlık programlarında yüzde 50 indirim yapıyor.

Lazarski University: Kayıt olan 10 kişiye yüzde 50 başarı bursu sunuyor.

Neoma Business School: Okul başarılı öğrencilere 4 bin Euro burs veriyor.

University of Applied Sciences: Lisans eğitimi için diploma notuna göre yüzde 50’ye kadar burs, yüksek lisans için ise yüzde 33 indirim sunuyor.

Skolkova Institute of Science and Technology: Üniversite üstün başarılı öğrencilere tam burs imkanı veriyor.