Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6'lık iki büyük depremin yaralarının sarılması için yardımlaşma seferberliği sürdürülüyor. Depremden en çok etkilenenler ise çocuklar oldu. Deprem sebebiyle ebeveynlerini veya yakınlarını kaybeden çocuklara yönelik terapi çalışmaları yapılıyor.

Depremzede çocuklara atlı terapi

Gaziantep'te de bu kapsamda, Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanlığınca, geçici barınma alanlarında yaşamlarını sürdüren ailelerin çocuklarına moral sağlanması amacıyla çalışma başlatıldı. Çalışmayla birlikte, ilçedeki geçici barınma bölgesine kurulan ve atlı terapinin yapıldığı etkinlikle çocuklara depremin oluşturduğu olumsuzlukların aşılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de etkinlik alanında incelemede bulundu, çocuklarla sohbet etti.

 

"Çocuklarımıza psikososyal destek veriyoruz "

Şahin, atlı terapinin bilimsel katkılarının bilindiğini belirtti. Bu kapsamda çocuklara fayda sağlamak amacıyla etkinlik gerçekleştirdiklerini aktaran Şahin, "Depremzede çocuklarımızın daha az zararla bu süreci yönetebilmesi için bir taraftan psikososyal destek veriyoruz bir taraftan da atla terapi uyguluyoruz." ifadesini kullandı. Şahin; çocuklar, engelliler, yaşlılar ile depremde zarar gören her canlı için yapılacak çalışmaların önemine işaret ederek, bu felaketin "asrın dayanışması"yla hep birlikte atlatılacağını kaydetti.

"Umut Çadırı" ile çocuklara destek veriliyor

“BU BİR VEDA DEĞİL YENİ BAŞLANGIÇLARA BİR BESMELEDİR” “BU BİR VEDA DEĞİL YENİ BAŞLANGIÇLARA BİR BESMELEDİR”

Yine Gaziantep'te İslahiye ilçesindeki Kalyon Konteyner Kent'te bulunan "Umut Çadırı" da, çocukların çeşitli oyunlar oynayarak streslerini atmasına yardımcı oluyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerde yakınlarını kaybeden psikoloji bölümü öğrencisi Şeyma Yıldırım, Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, okulunun Kalyon Konteyner Kent'te açtığı "Umut Çadırı"nda çocuklara destek oluyor. Kamu kurumları, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının destek sağladığı konteyner kentte, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nün açtığı "Umut Çadırı" da yer alıyor.

Gönüllü hizmet veriyorlar

Araştırma görevlisi Merve Gülçin Tutlu Temizyürek koordinatörlüğünde 11 bölüm öğrencisinin gönüllü olarak bulunduğu çadırda, çocuklara destek veriliyor. Depremler nedeniyle çok sayıda yakını hayatını kaybeden 4'üncü sınıf öğrencisi Şeyma Yıldırım da sınıf arkadaşlarıyla "Umut Çadırı"nda çocuklara gönüllü hizmet ediyor. Çeşitli oyunlar oynadığı çocuklara destek olan Yıldırım, AA muhabirine, okulunun böyle bir destekte bulunmasından ve yine Kalyon Holding'in ilçede kısa sürede konteyner kent kurmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

"Çocuklara psikolojik ilk yardıma yönelik çalışmalar yapıyoruz"

Okuduğu bölümün de alanda çadır kurduğunu anlatan Yıldırım şöyle konuştu: "Çocuklara destek olmak için hocam ve gönüllü arkadaşımla buradayız. Çocuklara psikolojik ilk yardıma yönelik çalışmalar yapıyoruz. Oyun oynama odalarımız var içerde. Satranç, oyun hamuru, müzik aletleri, el becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz."

 

"Yaptıklarımız, depremin etkilerini atlatmaya yardımcı olacak"

Dışarıda da spora yönelik oyunlarla çocuklara eşlik ettiklerini aktaran Yıldırım şunları söyledi: "Çocukların günlerini geçirmelerine yardımcı oluyoruz. Hemen atlatılacak bir travma değil bu, uzun süreli olacaktır diye düşünüyorum ama bu yaptıklarımızın depremin etkisini daha kolay atlatabilmelerine fayda sağlayacaktır diye umuyorum."

Kukla gösterisiyle çocukların yüzü gülümsüyor

Depremin en çok zarar verdiği yerlerden olan Hatay'da da evleri yıkılan ya da ağır hasar gören ailelerin çocuklarının yüzü, Arsuz Expo Fuar Alanı'nda yapılan kukla gösterileriyle gülümsetiliyor. Ankara'da faaliyet gösteren Ahşap Adımlar Kukla Gösterisi Atölyesi'nden iki oyuncu da fuar alanındaki depremzede çocuklara kukla gösterisiyle moral vermeye çalışıyor.

 

"Kukla ve Karagöz-Hacivat gösterimimiz var"

Atölyenin yönetmeni ve oyuncusu Serkan Bilgin, AA muhabirine, Ankara'dan depremzede çocuklara moral vermek için geldiklerini söyledi. Öğretmen arkadaşları aracılığıyla böyle bir gösteri sunmaya karar verdiklerini anlatan Bilgin, şöyle konuştu: "Arkadaşlarımız bizi arayıp 'Çadır kentler kuruldu, çocuk oyun alanları var. Gelmek ister misiniz? Destek olmak ister misiniz?' dediler. Biz de hemen atladık geldik. Çocuklar için kukla ve Karagöz-Hacivat gösterimimiz var. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle hazırladığımız iki oyunumuz var. Karagöz ve 'Bavulumda Kuklalar' gösterileri. Onları da burada çocuklarla buluşturmak için geldik. Elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz."

 

"Çocukların yaralarına bir nebze de olsa merhem olmak istiyoruz"

Depremden etkilenen çocuklarla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Bilgin, çocukların yaralarına bir nebze de olsa merhem olmak istediklerini dile getirdi.

Bilgin, deprem bölgesindeki illeri, ilçeleri tek tek gezmek istediklerini belirterek, "Buradan Antakya'ya gideceğiz. Oradan Osmaniye ve Elbistan'a geçeceğiz. Sonra Ankara'ya geri döneceğiz. İşlerimizi bitirdikten sonra ilk fırsatta tekrar gelmek istiyoruz." dedi. Deprem mağduru çocuklar da gösteri için ekibe teşekkür ederek, çok mutlu olduklarını belirtti.