6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından 49 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti.  Binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği depremlerin ardından birçok hikaye yarım kaldı.  Öte yandan ortaya provokatif paylaşımlar ortaya çıkmaya devam ediyor.  Yapılan paylaşımlar arasında en fazla ailesini kaybeden çocukların durumu yer arıyor.

Bakanlıktan açıklama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, depremlerin etkilediği bölgede kayıp olduğu iddia edilen çocukların beyaz bir araç ile kaçırıldığı ve bu açıklamaların bakanlıkça doğrulandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

EV VE ODUNLUK ALEV ALEV YANDI EV VE ODUNLUK ALEV ALEV YANDI

"Refakatsiz çocuklarla alakalı bilgiler kamuoyu ile paylaşılıyor"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Adıyaman'da, kayıp depremzede çocuklar için 'kaçırıldı' endişesi: Beyaz aracın sırrı" başlıklı haberlerin yer aldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:  Haberin içeriğinde kayıp olduğu iddia edilen çocukların beyaz bir araç ile kaçırıldığı ve bu açıklamaların bakanlığımızca doğrulandığı iddiası kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Deprem bölgesinde ailesi ve yakınlarına ulaşılamayan refakatsiz çocuklarla alakalı bilgiler son derece açık ve şeffaf bir şekilde düzenli olarak kamuoyu ile paylaşılıyor. Vatandaşlarımızın resmi kurumların açıklamaları haricinde bu tip iddialara itibar etmemeleri önemle rica olunur.