HABER: FARUK ÇİDEM

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen depremlerde arama ve kurtarma çalışmalarına da katılan Evrensel Hafızlar Derneği Bolu Şubesi, hayatlarını kaybedenler için hatim kampanyası başlattı. Kampanyayla ilgili konuşan Evrensel Hafızlar Derneği Bolu Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım, “Tüm bu çalışmalarımızın yanı sıra EHAD ailesi olarak yaşanan afetlerde “Yitirdiğimiz her bir can için bir hatim okuyoruz.” sloganıyla hatim kampanyası başlatmış bulunmaktayız. Hatim veya cüz almak isteyen vatandaşlarımız hatim.ehad.org.tr web sayfamızı ziyaret edebilirler” dedi.

Yıldırım açıklamasında, “Afetin ilk anından bugüne kadar yaraları sarmak için bölgeye koşan başta hafız ve hafize gönüllülerimiz olmak üzere, STK’ların bütün gönüllülerine, yurt içinden ve yurt dışından arama kurtarma ve yardım faaliyetlerine katılan herkese teşekkür ederiz.

Yaşadığımız afetten sonra elinde tespihiyle ruhunu teslim eden amcamızla, enkazdan çıkarken başörtüsü isteyen teyzemizle, enkaz altından sağ çıkarılan her bir can için Allahu Ekber nidalarıyla sevincini dile getirenlerle bir kez daha şahit olduk ki; bu milletin hamuru Kur’an ve İslam mayasyla yoğrulmuştur.

GEREDE, TÜRKİYE’NİN EN SOĞUK 2.YERİ, BOLU 3.YERİ OLDU    GEREDE, TÜRKİYE’NİN EN SOĞUK 2.YERİ, BOLU 3.YERİ OLDU  

Tekbir olarak isimlendirilen “Allahu Ekber” ifadesi sadece Allah’ın birliğini ve yüceliğini ilan eden bir sesleniş değil, hem inanan gönüllerin en büyük dayanağı, hem de İslam’ın en büyük alametidir. Tekbiri işiten mümin gönüller huzura ererken, şeytana aldanarak imanın tadına erememiş olanlarsa bu durumdan rahatsız olmuşlardır.

Şahadetleri dinin temeli olan, o tekbirler ki; Uhud’dan Çanakkale’ye, İstanbul’un fethinden 15 Temmuz’a kadar tarihin seyrini değiştiren manevi sebeplerin başında gelmiştir.

Bu tarihi şuur ve idrakten nasipsiz olan zavallıların tekbirlerden rahatsız olması ne kadar acı bir durumdur.  Unutulmamalıdır ki; bu coğrafyanın vazgeçilmez birleştirici gücü sadrımızdaki iman, minarelerimizde yankılanan ezan ve göklerde süzülen bayrağımızdır.

Şunu iyi bilmeliyiz ki bin yıldır İslam’ın bayraktarlığını yapan aziz milletimiz devletiyle omuz omuza vererek içinde bulunduğu bu zor günleri sahip olduğu birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla hep birlikte aşacaktır.

Afetten etkilenen bütün vatandaşlarımıza yönelik yardım faaliyetlerimizin yanı sıra, EHAD’nin kuruluş amacı doğrultusunda afet bölgesinde yıkılan veya hasar gören hafızlık müesseselerinin tespiti, vefat eden veya yaralanan hafız ve hafız adaylarının tespiti ve aileleri ile irtibata geçilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmekle birlikte, afetten etkilenen hafızlara maddi ve manevi destek çalışmalarımızı da sürdürmekteyiz” diye konuştu.