Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Türk Patent’e 17 Ağustos 1999’da Gölcük merkezli büyük Marmara depremi sonrasında depreme ilişkin ilk marka başvurusu 2000 yılının Şubat ayında yapıldı. Söz konusu başvuru, deprem uyarı ve alarm cihazları üretimi içindi. 2020 yılında meydana gelen Elazığ ve İzmir depremlerinin ardından da uyarı, ikaz sistemleri için marka başvuruları ön plana çıkarken Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deprem yatağı, deprem kabini için yapılan başvurular yoğunluk gösterdi.

AK Parti Karabük milletvekili aday adayları iftarda bir araya geldi AK Parti Karabük milletvekili aday adayları iftarda bir araya geldi

 

Satışa çıktı

Enkaz altında korunaklı alan oluşturmayı vaat eden deprem yataklarında bulunan sensörler, deprem sırasında üzerinde uyuyan kişiyi ikaz ediyor. Söz konusu yatakların çelik gövdesi sayesinde de korunaklı alan oluşturduğu belirtiliyor. Su, tıbbi malzeme ve konserve gıdalar koyabilecek ilave alanların bulunduğu bu yatakların fiyatları 100 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.