Olası İstanbul depreminde tsunami ihtimali

Deprem uzmanları, şimdi ise İstanbul için beklenen sarsıntı konusunda uyarılarda bulunuyor, önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor. Megakentte en fazla 7,5 şiddetinde deprem beklenirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliğinde "Tsunami Eylem Planı" hazırlandı.

Risk altındaki 17 ilçe belirlendi

Plana göre, Adalar, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Fatih, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Silivri, Tuzla, Üsküdar ve Zeytinburnu olmak üzere toplam 17 ilçenin deprem sonrası meydana gelebilecek tsunamiden etkileneceği belirtiliyor.

İlçelerin tsunami risk haritaları

Her bir ilçeye yönelik raporlar ve tsunami risk haritaları hazırlandı. Kıyıları ve kıyı yerleşimlerini doğrudan etkileyen afetler arasında tsunamilerin diğerlerine göre daha çok zarar verici olduğu vurgulandı.

Zararın hafifletilmesi çağrısı

Bu zararların en düşük seviyeye indirilmesi amacıyla risk analiz çalışmaları yapılması, risk analizlerine göre bölgenin tsunamiye dayanıklılığı ve kırılganlığının belirlenmesi gerektiği kaydedildi. Belirlenen değerlere göre tsunaminin bölgede oluşturabileceği zararı hafifletmek için gerekli yaklaşımların ortaya konulması gerektiğinin altı çizildi.

Kıyı şeridi uyarısı

Kıyı şeridinde bulunan restoran, kafe ve eğlence-dinlenme merkezleri gibi halkın yoğun kullandığı hizmet sektörü temsilcileri ile tüm esnaf, yerleşik nüfus ve mülk sahiplerinin tsunami riski hakkında bilgilendirilmesinin önemine vurgu yapıldı. Ayrıca, tatbikatlar yapılarak eğitim verilmesi ve tahliye çalışmalarında aktif rol alınmasının sağlanması gerektiğinin altı çizildi.

ÇOBANKAYA KÖYÜNDE TARIMSAL KİRLİLİK EĞİTİMİ DÜZENLENDİ ÇOBANKAYA KÖYÜNDE TARIMSAL KİRLİLİK EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

"Tsunami anında nasıl davranılması gerektiği anlatılmalı"

Bölgeye ulaşımı sağlayan deniz araçları ile ilçe limanlarında bağlı tüm deniz araçlarını kullanan deniz adamlarına verilecek eğitimlerde bölgenin tsunami riskleri ve tehlike durumlarında ne şekilde davranılması gerektiği konuları anlatılmalıdır. Öte yandan, askeri ve stratejik yapılar için de tedbirlerin alınması ve tahliye rotalarının oluşturulmasının hayati öneme sahip olduğu kaydedildi.