Etkinliğe Bolu Valisi Erkan Kılıç, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu il protokolü, sivil toplum kuruluşları ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasını Bolu İl Afet ve Acil Durum Müdür Vekili Celal Kürşat Bozkurt yaptı. Katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bozkurt, ülkemizin deprem bölgesi olması sebebiyle depreme karşı en değerli önlemin depremin öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında nasıl davranılacağına dair bilgi sahibi olmak olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığına bağlı olan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) faaliyetlerinden bahseden Bozkurt, 6 Şubat 2023’te yaşanan felakette Bolu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün önemli dersler çıkarıp önlem aldığını ifade etti ve alınan önlemler, verilen eğitimler hakkında bilgi verdi.

Erzincan'daki maden kazasında 1 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı Erzincan'daki maden kazasında 1 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Bozkurt’un ardından kürsüye gelen Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı katılımcıları selamlayarak sözlerine başladı. 6 Şubat 2023’te yaşanan asrın felaketiyle ilgili düşüncelerini paylaşan Alişarlı, depremin oluşturduğu psikolojik etkilerden bahsetti. Depreme karşı önlem almanın önemini vurgulayan Alişarlı, depreme karşı sadece yetkililerin değil herkesin önlem ve eğitim alması gerektiğini dile getirdi. Akademik ve idari personel ile öğrencilerin bu tür etkinliklere karşı duyarlı olması gerektiğini söyleyen Alişarlı, etkinliklerin faydalı olmasını temenni ederek sözlerini noktaladı.

Alişarlı’nın sözlerini noktalamasının ardından kürsüye gelen Bolu Valisi Erkan Kılıç katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başladı. Depremin ülkemizin bir gerçeği olduğunu belirten Kılıç, geçmişte Bolu’da yaşanan depremlerle ilgili bilgi verdi. 6 Şubat 2023’te yaşanan asrın felaketinin Dünya deprem tarihinde en yıkıcı depremler arasında yer aldığını ifade eden Kılıç, Bolu’nun depreme hazır hale getirilmesi gerektiğini dile getirdi. Deprem olduktan sonra arama kurtarma faaliyetlerinin öneminden bahseden Kılıç, kentsel dönüşümün önemini vurguladı. Bolu’da doğal afetlere karşı alınan tedbirleri aktaran Kılıç, etkinliklerin düzenlenmesinde emeği olanlara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Etkinlikte Bolu Valisi Erkan Kılıç, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Vali Yardımcısı Dr. Abdullah Abid Öztoprak ve Bolu İl Afet ve Acil Durum Müdür Vekili Celal Kürşat Bozkurt AFAD Gönüllülük eğitimlerini tamamlayanlara belgelerini verdi.

Açılış programının sona ermesinin ardından etkinlikte Bolu Valisi Erkan Kılıç, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve Bolu il protokolü etkinlikler için kurulan sergiyi ve stantları ziyaret etti. Deprem haftası nedeniyle BAİBÜ ile Bolu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün organize ettiği etkinlikler ve eğitimler Kültür Merkezi Pembe Salonda 7 Mart Perşembe günü 16:45’e kadar devam edecek. Haber Merkezi

Editör: Berfin MUTLU