HABER: FARUK ÇİDEM

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından Bolu’daki gönüllüler çalışmalara katılmak için bölgeye gitmeye devam ediyor. Bolu AFAD İl Müdürlüğü Gönüllüsü 40 kişi sabah saatlerinde çalışmalara katılmak üzere yola çıktı.

Gönüllüleri yolcu eden Bolu Valisi Erkan Kılıç, daha sonra AFAD İl Müdürlüğü’nde kurulan kriz masasını ziyaret etti. Kriz masasındaki görevlilerden bilgi alan Kılıç, çalışmalarında başarılar dileyerek Karaçayı mahallesinde bulunan Gençlik Merkezi’ndeki afetzedelerin kayıtlarının alındığı bölümde incelemelerde bulundu.

“BİN 486 AFETZEDE GELDİ”

Vali Erkan Kılıç, deprem bölgesinden Bolu’ya gelenlerle ilgili bilgi vererek, “Barınma ihtiyacı olan kişiler öncelikle Gençlik Merkezi’nde oluşturulan bölümde karşılanıyor. 48 depremzede vatandaşımız hastanelerde tedavi ediliyor. Şimdiye kadar bin 486 afetzedenin kaydı alındı. İhtiyaçları doğrultusunda ilgili masalardaki kurumlara yönlendiriliyor. Kamu misafirhanelerinde 59 kişi konaklıyor. Otellerde 114 kişiyi konaklattırıyoruz. Valilik olarak gönüllü evleri tespit ettik. 9 kişilik 2 ailemiz de o evler ikamet ediyor. Yakınlarının yanına kalanlarda bin 268 kişi” dedi.

 

GENÇ DEPREMZEDENİN ENKAZ ALTINDA KALAN PROTEZ BACAĞI BOLU’DA YENİLENDİ    GENÇ DEPREMZEDENİN ENKAZ ALTINDA KALAN PROTEZ BACAĞI BOLU’DA YENİLENDİ  

“GEÇ KALINDIĞI SÖYLEMLERİNİ DOĞRU BULMUYORUM”

 Bolu Valisi Erkan Kılıç, birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini belirterek, “İnsanların bazıları anlamakta zorluk çekiyor ama bu deprem öncekiler gibi küçük bir sahayı kapsayan deprem değil. Bunun yıkımı da çok fazla oldu. Devlet olarak da seferber olundu. Ama bu kadar yıkımın olduğu bir yere bu kadar fazla iş makinesini, insanları ışınlayarak ancak gönderebilirsiniz. Neden müdahalede istediğimiz sonucu alamadık diyenler var. Şuanda çalışmalar devam ediyor. 1 kişiyi kurtarmak için saatlerce enkazda mücadele veriliyor. Ben geç kalındığı söylemlerini doğru bulmuyorum. 10 il enkaz altında kaldı. Planlar yapılmış ama makinelerin, insanların gelmesi zaman meselesi. Yollar bozulmuştu, kar vardı. Bütün bunlara rağmen herşey seferber edildi. Bu 200-300 yılda olan bir afet. Hepimiz bir yerinden tutmamız gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde olmak zorundayız” diye konuştu.

 

“BOLU’DAN 250 GÖNÜLLÜ GİTTİ”

Bugüne kadar 250 gönüllünün deprem bölgesine gönderildiğini belirten Kılıç, “Buradan 350 tır ve kamyon gönderildi. Isıtıcı, giysi, yiyecek, odun ve soba gönderildi. Konteynerler gönderiliyor. Bu yardımlar yapılırken de koordineyi AFAD yapıyor. İnşallah bir daha bu tip afetler ülkemizde olmasın. Şuana kadar Bolu’dan 250 civarında gönüllü gitti. Hala da gitmeye devam ediyor. Bugün de 40 kişiyi gönderiyoruz. Buradan gönderdiğimiz gönüllü arkadaşlarımız 12 can kurtardı enkazında altından. Bunlardan ders çıkaracağız. Her ilçenin arama kurtarma ekibinin olması için faaliyetlerimize başladık. Dernekleri organize ettik. Bunu daha da güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

“TEDBİRİMİZİ ALMAK ZORUNDAYIZ”

Vatandaşların kaldıkları evlerle ilgili denetimleri yapmaları gerektiğine dikkat çeken Kılıç, “Vatandaşlarımızın mutlaka benim evim ne zaman yapıldı, sağlam mı değil mi, deprem yönetmeliğine uygun mu diye kontrol ettirip kentsel dönüşüme destek olması lazım. Kural neyse ona uygun bir şekilde yapmamız gerekiyor. Biz bir şey olmaz diyoruz ama oluyor. Her şeyin bilimsel kuralı var. Biz insan olarak tedbirimizi almak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“YARDIMLAR DEVAM ETSİN”

Vali Kılıç yardımların devam etmesini isteyerek, “Depremin başından itibaren Bolu seferber oldu. Vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar çok sayıda yardım malzemesi gönderildi. Ama bu artık orada yardıma ihtiyaç yok anlamına gelmiyor. Vatandaşlarımız yardım yapmaya devam etsinler. Her türlü yardıma ihtiyaçları var. Battaniye, halı, mont, iç çamaşırı, ısıtıcılar, temizlik malzemelerine ihtiyaç var. Yardım konusundaki duyarlılıklarına devam etsinler. Bunu yeni bir Milli Mücadele olarak da değerlendirmek lazım. Hep birlikte desteklerimize devam edelim” şeklinde konuştu.