Devletin tüm kurumları afet bölgesine seferber olarak arama-kurtarma çalışmalarını başlattı. Şimdilerde sahada yürütülen hummalı çalışmalarla depremzedelerin yaraları sarılmaya başlandı. Çadır ve konteyner kentlerin kurulumu için çalışmalar hızlandırıldı.

Konteynerde yaşam başladı

Depremden en çok etkilenen illerden biri de Malatya oldu. Kentte depremzedeler için yapılan konteyner kent hizmete girdi. Depremden sonra barınma sorununu çözmek için çalışmalarını sürdüren AFAD'ın İnönü Üniversitesi Teknopark bahçesindeki 180 bin metrekarelik alanda başlattığı konteyner kentte çalışmalar tamamlandı.

25 futbol sahası büyüklüğünde...

İş makineleri aracılığıyla elektrik ve su hattının döşendiği 25 futbol sahası büyüklüğündeki alana mevsim koşullarına uygun ve yalıtımlı konteynerler yerleştirildi. Elektrikli ısıtıcı, ocak, termosifonlu sıcak su, mutfak ve banyonun yer aldığı konteynerlerde çalışmaların tamamlanmasıyla depremzedelerin taşınma süreci başladı.

"Bütün ihtiyaçlarımız da karşılanıyor"

Depremde Malatya'daki evi hasar gören Ayhan Kalkan, eşi ve 3 çocuğuyla konteyner kentte yaşamaya başladıklarını söyledi. Kalkan, depremde iki dairesi ve iş yerinin yıkıldığını ifade ederek, "Konteynerler çok güzel, buraya geldik rahatız. Yataklarımız, oturma yerlerimiz, buzdolabımız, ocağımız kurulu. Bütün ihtiyaçlarımız da karşılanıyor." dedi.

"Bir ev gibi olmuyor ama çok rahatız"

Konteyner kentte üç öğün yemek verildiğine değinen Kalkan, "Ayrıca çocuklarımızın da ihtiyaçları karşılanıyor, memnunuz. Bir ev gibi olmuyor ama çok rahatız. Burada olduğum için kendimi çok şanslı görüyorum." ifadesini kullandı.

YAKUPLAR KÖYÜNE 1 MİLYON 200 BİN LİRA KREDİ    YAKUPLAR KÖYÜNE 1 MİLYON 200 BİN LİRA KREDİ  

"Çok zor depremi yaşamak"

Kalkan, kenti terk etmeyi düşünmediklerine de işaret ederek, "Şu an sadece bekliyoruz. Çok zor depremi yaşamak. Tabii Malatya'da bizi bağlayan şeyler var. Şu an kalmamız gerektiğini düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz." diye konuştu.