Yerel seçimde oyların yüzde 55'ini alarak Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Van belediye başkanlığı yarışını birinci sırada bitiren Abdullah Zeydan'a mazbatasının verilmemesine CHP'li siyasetçiler tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, mazbatanın Zeydan'dan alınmasıyla ilgili "halkın iradesini hiçe saymak ve ona pusu kurmak" dedi; İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da "Van halkının iradesini tanımamaktır. Bu kabul edilemez” şeklinde tepki gösterdi. 

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları, Yüksek Seçim Kurulu önünde basın açıklaması yaparak, "İtirazımızı YSK'ya yapıyoruz. Bütün hukuki işlemleri başlatacağız" dedi.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Hukukçuların bütünüyle hukuk dışı buldukları bir karar gerekçe gösterilerek Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır. Bu kabul edilemez. Seçimlerin siyasi maksatlı yargı kararlarıyla gölgelenmesine karşı hep birlikte tepki göstermek ve demokrasiden yana tavır almak zorundayız." ifadelerini kullandı. 

İmamoğlu, "Hükümeti ve mahkeme heyetlerini, son yıllardaki tavırları artık terkedip, asıl ve en büyük irade olan halk iradesine saygı duymaya davet ediyorum" şeklinde yazdı. 

Otomobil parçalara ayrıldı Otomobil parçalara ayrıldı

Van halkının iradesine pusu kurmaktır"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, konuyla ilgili açıklamasında, "İkinci olana mazbata verme rezaleti Van halkının iradesini pusu kurmaktır. Van halkının iradesine saygılı olmak hepimizin boynunun borcudur." dedi.

Özgür Özel'in açıklaması:

"Özseçim sonuçları hakkında yaptığı balkon konuşmasında bizi kutlamadı çık sonuçlara saygılı olacağını söyledi. Ben bunu önemsedim. Orda bunu söyleyip de sonra rakibinin üç katı kadar bir oy olan büyükşehir belediye başkanı varken ona tuzak kurup ikinci olana mazbatayı verme rezaletine kalkışırlarsa söylediği bütün sözler hükümsüz hale gelir.Çünkü aday zamanında başvurmuş, temiz kağıdını almış, memnu hakkları iadesi netleşmiş, aylarca kampanya yapmış, cuma akşamı saat 16.55'te Diyarbakır'dan gidip bir başvuru ile bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır.

Bunu geçmişte İstanbul seçimlerini iptal ederek denemişlerdi, ama bedelini ağır ödediler. Böyle bir şeye kalkışacaklarını düşünmüyorum, böyle bir kara lekeyi bu yeni döneme bulaştırmamalarını bekliyorum. Kendisini uyarıyorum, böyle bir şeye tenezzül etmek söylediği tüm sözleri hükümsü kılar."

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, "Bu kez Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını gasp etmeye çalışıyorlar. Yargı ve YSK bu hukuksuzluğa alet ve aracı olmamalıdır." şeklinde tepki gösterdi. Haber Merkezi 

Editör: Berfin MUTLU