E-Devlet üzerinden alınabilen belgeleri web sitesi ve e-Devlet üzerinden yükleyen sigortalılar 72 saat içinde tazminat ödemelerine kavuşacaklar.

 

GÜVEN UNSURU

Doğal Afet Sigortaları Kurumu Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, “DASK’a duyulan güvenin en temel unsurlarından birinin, sigortalılara tazminat ödemelerinin hızla sağlanması olduğunu biliyoruz” dedi. Geçtiğimiz hafta, konutlarında ağır veorta hasar olan sigortalılar için ‘avans ödemesi’ başlattıklarını ve avans ödemelerinin devam ettiğini belirten Eren, 13 Mart itibarıyla da hafif hasarlı konutlar için bir çalışma başlattıklarını açıkladı.

İHBARLARIN YÜZDE 80’İ

Eren, uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi: “Tarafımıza gelen 362 bin 646 hasar ihbarının yüzde 80’inini oluşturan hafif hasarlı konutlar için yeni bir süreç başlatıyoruz. Konutunun az hasarlı olduğunu gösteren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı raporunu, kimlik belgesini ve güncel tapu belgesini bizlere web sitemiz ve e-Devlet üzerinden ileten sigortalılarımızın, tazminat ödemelerini 72 saat içinde gerçekleştireceğiz.”

POLİÇE SAYISI YÜZDE 55 ARTTI

Yaşanan her acı tecrübe sonrası, sigortalılık oranlarında artış yaşandığına dikkat çeken Selva Eren, “Deprem sonrasında günlük poliçe üretimimiz yüzde 55 arttı. Bu vesile ile tüm vatandaşlarımıza konutlarını güvence altına almalarını, süresi dolan poliçelerini yenilemelerini ve eski tarifeden yapılmış poliçeleri zeyilname yaparak teminatlarını güncellemelerini hatırlatmak isterim. Ayrıca eksik sigorta mağduriyeti yaşanmaması adına konuta ilişkin metrekare bilgilerinin doğru beyan edilmesi oldukça önemli bir konudur” diye konuştu. Dün itibarıyla 11 milyon 545 bin 410 konutun sigortası bulunurken, sigortalılık oranı yüzde 57.6 oldu.

MUHTARIN KANLAR İÇİNDE KALDIĞI  KAVGANIN NEDENİ BELLİ OLDU MUHTARIN KANLAR İÇİNDE KALDIĞI KAVGANIN NEDENİ BELLİ OLDU

 

3.3 MİLYARLIK TAZMİNAT

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle DASK’a dün itibarıyla ulaşan hasar ihbar sayısı 362 bin 646 olurken, ödenen tazminat tutarı ise 3 milyar 350 milyon 905 bin 169 TL’ye ulaştı.