Potasyum kaslarınızın sağlıklı bir oranda kasılmasına yardımcı olur, bu da kalbin işleyişiyle doğrudan bağlantılıdır ve vücuttaki potasyumun %80'i iskelet kasında bulunur. Yeterli potasyum almadığınızda kas zayıflığı yaşayabilir veya daha ciddi vakalarda kas kasılmalarının eksikliği nedeniyle potansiyel kalp sorunları yaşayabilirsiniz. Tüm bu riskleri engellemek için ise ilk yapılması gereken şeylerden biri, beslenme sistemini düzenlemek!

Gazze'ye sahra hastanesi kurulacak Gazze'ye sahra hastanesi kurulacak

GÜNEŞTE KURUTULMUŞ DOMATES

Güneşte kurutulmuş domatesler, 1/2 bardakta günlük değerinizin neredeyse %20'sini oluşturan potasyumla yönünden oldukça zengindir.

Güneşte kurutulmuş domatesler yüksek dozda potasyum sağlamanın yanı sıra günlük demir değerinizin %13'ünden fazlasını ve ayrıca 3 gramdan fazla protein ve lif içerir.

ISPANAK

Bir porsiyon ıspanak size günlük potasyum değerinizin yaklaşık %18'ini sağlayacaktır, ancak faydaları bununla bitmiyor. Bu besin, lif, demir, A, C ve K vitaminleri ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir.

Ispanağın kas sağlığına faydalarından yararlanmak için onu soteleyebilir, bir salataya ekleyebilir veya bir sonraki smoothie'nize ekleyebilirsiniz.

KURU KAYISI

Kuru kayısı atıştırmak tatlı isteğini gidermeye yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda potasyum desteği de sağlayabileceğini biliyor muydunuz?

1/2 fincanı size günlük potasyum değerinizin %16'sını ve ayrıca neredeyse 5 gram lif sağlar ve bu da bir sonraki öğününüze kadar tok kalmanıza yardımcı olabilir.

MERCİMEK

Potasyumun faydalarından yararlanmak için biraz mercimek çorbası veya yemeğini yapabilirsiniz. Günlük değerinizin %15'inden fazlasını içeren mercimek, öğünlerinizde bu besin maddesinden daha fazlasını almanın kolay yollarından biridir.

AVOKADO

Avokadoyu pek çok farklı yemek çeşidinde kullanabilirsiniz. Sos olarak hazırlayabilir, tostun üzerine sürerek kullanabilir, çorba veya kırmızı biberle yiyebilir veya dondurulmuş avokadoyu smoothienize ekleyebilirsiniz.

Bu süper yiyeceğin tadını nasıl çıkarırsanız çıkarın, günlük potasyum değerinizin neredeyse %15'ini, ayrıca 10 gram lif ve bol miktarda sağlıklı yağ alabilirsiniz.

KURU ERİK

Kuru erik, doğanın kabızlığa karşı ilacı olarak bilinir, ancak işleri sürdürmeye yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yaparlar. Kurutulmuş erik, ayrıca potasyum açısından da yüksektir ve her porsiyonunda günlük değerin %13'ünden fazlası bulunur.

Potasyumun yanı sıra lif, A vitamini, kolin ve antioksidan özelliklere sahip karoten, lutein ve zeaksantin gibi bitki bileşiklerini de içerir.

BARBUNYA

Barbunya günlük potasyum değerinizin %13'ünü, ayrıca porsiyon başına yaklaşık 6 gram protein ve 5 gram lifi karşılar.

Bu sağlıklı baklagilleri konserve olarak kullanabilir ve çorba, salata ve pirinç yemekleri gibi farklı birçok tarifle bir arada kullanabilirsiniz.

PORTAKAL SUYU

İnsanlar soğuk algınlığı veya hastalık sırasında C vitamini alımını artırmaya çalışırken genellikle portakal suyundan bahseder, ancak bu içecek lezzetli bir bağışıklık desteğinden daha fazlasını sunar.

Bir fincan portakal suyu günlük potasyum değerinizin neredeyse %10'unu sağlar, bu nedenle sabah ilk iş olarak bir bardak portakal suyu içmek, etkili bir güne başlangıç olabilir.

TAVUK GÖĞSÜ

En popüler protein kaynaklarından biri olan tavuk göğsü, aynı zamanda zengin bir potasyum kaynağıdır. Sadece 100 gramıyla %8'lik bir potasyum desteği sağlar. Eğer bir göğsün tamamını tüketirseniz, 806 miligram potasyum veya günlük değerin %17'sini almış olursunuz.

KURU ÜZÜM

potasyum takviyesi almanın hızlı, kolay yolu için bir avuç kuru üzüm tüketebilirsiniz. Bu kurutulmuş meyve, günlük potasyum değerinizin %6'sından fazlasını taşır; bu nedenle atıştırmalık olarak bir avuç alın veya yulaf ezmesine veya öğle yemeği salatanıza ekleyin.