Bolu'da 2 yaşındaki bebek, ikinci kattan düştü Bolu'da 2 yaşındaki bebek, ikinci kattan düştü

Beslenme uzmanları tarafından önerilen dört besini listenize ekleyerek damarlarınızın sağlığını koruyabilirsiniz. Sabah gazetesinin haberine göre dengeli bir diyet, kolesterolünüzü kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Kolesterolü düşürmek ve kalp sağlığını iyileştirmek için tabağınızı düzenlemeniz gerekir. Bu dört besin damarlarınızı temizler...

YULAF

Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü azaltmak için yulaf ezmesi, hem çözünmeyen hem de çözünür lifleri içerir. Cleveland Clinic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde bir buçuk bardak pişmiş yulaf tüketmek, kolesterol seviyesini %5 ila 8 oranında düşürebilir.

Mayo Clinic'e göre yulaf ezmesini çilek, elma, muz, armut veya çilek gibi taze meyvelerle karıştırarak daha fazla lif alabilirsiniz. Uzmanlar, yulaf tüketirken, özellikle pişirirken, rafine şeker ve yağ kullanılmaması gerektiğini söylüyor.KURU YEMİŞ

Ceviz ve badem gibi kuruyemişler de LDL kolesterolü düşürmek için tüketilebilir. 2021 yılında Circulation dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, iki yıl boyunca her gün yarım fincan ceviz yiyen kişilerin kolesterol seviyeleri düşer ve var olan LDL parçacıkları daha iyi olur.

Çalışmanın araştırmacılarından Emilio Ros, küçük, yoğun parçacıkların daha fazla plak ve yağ birikintileriyle ilişkili olduğunu ve LDL parçacıklarının çeşitli boyutlarda bulunduğunu söyledi.Badem ve fındık gibi sağlıklı yağlara sahip diğer yiyecekler de aynı şekilde faydalıdır. Uzmanlar, çeşitli kuruyemiş türlerinin de aynı etkiyi gösterebileceğini iddia ediyor. Örneğin, salatalara, yoğurda ve yulaf ezmesine birkaç badem eklemek, sağlık durumunuzu basit ama kalıcı bir şekilde değiştirebilir

AVOKADO

Avokado, yüksek yağ içeriği nedeniyle kolesterolü yükselttiği söylense de, doğru bilgi aslında yağ içeriğiyle ilişkilidir. Avokadoda bulunan tekli doymamış yağ asitleri, kalp hastalığı riskini azaltabilir. Mayo Clinic'e göre, kalp sağlığını göz önünde bulundurarak, avokadoların diyetinize mutlaka dahil edilmesi gerekir.

Bu değişiklik ayrıca aşırı kilolu veya obez kişilerde LDL kolesterol düzeylerini artırabilir. Sağlık uzmanları, bu noktada kalbinize iyi gelen bu besini nasıl tüketeceğiniz konusunda dikkatli olmanız gerektiğini söylüyor. Yüksek yağlı mısır cipslerini bir "guacamole sosu" ile tüketmeleri nedeniyle faydalarından çok zararlı olabileceği konusunda uyarılıyor. Avokado dilimlerini sandviçlere, salatalara veya garnitür olarak yiyebilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, bitkisel bir yağ olduğu için kolesterol seviyelerini düşürür. Doymuş yağ oranı yüksek yağlar tercih edildiğinde başarılı olabilirsiniz. Beslenme uzmanları, zeytinyağının %75'inin tekli doymamış yağlardan oluştuğunu ve bu da LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Bu noktada, Akdeniz diyeti olarak bilinen beslenme düzeninde zeytinyağı kullanımının daha fazla olması öne çıkıyor. Uzmanlar, bu diyetin kalp sağlığını iyileştiren bir diyet olması sayesinde düzenli olarak yapılabileceğini belirtiyorlar. Zeytinyağını çiğ olarak salatalarda veya yemeklerde kullanarak birçok hayvansal yağın neden olduğu damar tıkanıklığı riskini büyük oranda azaltabilirsiniz.

Kaynak: Odatv