Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. Yılında "Yeni Yüzyılda Hep Birlikte Zirveye" sloganıyla 1445 rakımlı  Nevruz Tepesine yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş 19 Ekim 2023 Perşembe günü saat 09.30'da Seben İlçesine bağlı Alpagut Köyünden başladı.

AKP'li belediyeden rant hamlesi... Cami alanına konut hamlesi AKP'li belediyeden rant hamlesi... Cami alanına konut hamlesi

Etkinlik; "Yeni Yüzyılda hep birlikte zirveye" sloganıyla Cumhuriyetin Yeni Yüzyılında uluslararası arenada her alanda zirvede olma hedefi ile idealize edildi, Türk Kültüründe önemli bir yere sahip, baharın gelişinin müjdecisi, birlik ve beraberliğin pekiştirici Nevruz ismi ile müsemma tepeye gerçekleştirilerek de sembolik bir anlam kazandı. Seçilen   slogan ve mekân ile Yeni Yüzyılda spordan sanata, bilimden üretime, siyasetten ekonomiye, tarımdan sanayiye  vs. kadar her alanda zirveye çıkılması ile  yeni yüzyılın  Türkiye Yüzyılı olması hedefi  vurgulandı.

Zirve yürüyüşüne  40  Kişi katıldı. İlçe Jandarma Komutanlığında görev yapan askerler ve Aile Toplum Sağlığı Merkezinde çalışan sağlıkçılar, ekipmanları ile katılarak güvenlik ve sağlık önlemleri konusunda yardımcı oldular.  Zirvede katılımcılara kumanya dağıtıldı.  Ardından  Cumhuriyet sevdalıları tarafından  bayrak ve "Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun" pankartı açıldı. Yaklaşık 9 km ve 4 saat süren yürüyüş, herhangi bir aksaklık ve sorun yaşanmadan başladığı noktada son buldu.