Esenboğa Havalimanından uçakla Kahramanmaraş'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş kent merkezindeki çadır kentte inceleme yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından Pazarcık'a gitmesi bekleniyor. Erdoğan'ın, daha sonra Hatay'da da inceleme yapması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, afet bölgesinde açıklamalarda bulundu.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde; 

10 vilayetimizi bu deprem vurdu. Şu an itibariyle 8 bin 574 kişi vefat etti. Yaralı sayısı 49 bin 133 yıkılan bina sayısı 6 bin 444. Özellikle ifade etmek istiyorum burada benim vatandaşlarımın benim milletimin bugüne kadar böyle felaketlerde gösterdiği sabrı neyse inanıyorum ki bu felakette vatandaşım aynı sabrı gösterecektir.

Bütün imkanlarımızı seferber ettik ve devlet tüm imkanlarıyla başta AFAD olmak üzere çalışmalarını belediyelerle birlikte yürütmektedir. Tüm illerimizde bakan arkadaşlarımızla birlikte operasyonun koordinasyonunu yürütüyoruz.

Özellikle bir duyuru yapmak istiyorum. Şu anda vatandaşlarımdan Antalya Alanya Mersin gibi ilerimizde otellerle görüşmelerimizi yaptık. Otellerde kalma aruzusun koyan vatandaşlarımız olursa biz vatandaşlarımızı bu yerlere götürmeye hazırız. Ciddi sayıda şu ana oda kapasitesine ulaştık. Vatandaşlarımız olur ya bu çadırlardan memnun olmayabilirler, 'evet' derlerse kendilerini bu otellere yerleştireceğiz. bu adımlarla işimizi çok daha kolaylaştırmış olacaklardır. Bizim de çalışmalarımız çok daha hızlanacak, daha rahat hale gelecek. İlk etapta yollarda ve havaalanlarında sıkıntılarımız oldu. Akaryakıtta vs. bazı ufak tefek aksaklıklar var.

Tüplerimizi de illerdeki koordinatörlerimiz dağıtımı yapmak suretiyle çadırlardaki ısınma sıkıntısını da geçirmiş olacaklar.

"TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETMİŞ HALDEYİZ"

Provokatörlere fırsat vermemenizi özellikle istiyorum. Basın mensubu arkadaşlarımın fırsat vermemesini istiyorum. Bugün birlik olma, dayanışma zamanıdır. Tüm imkanlarımızı seferber etmiş haldeyiz. Ailelere belli desteğimizi vereceğiz. Hazine maliyeden bu konuda belli bir bütçeyi ayırmış vaziyetteyiz. Bu bütçeyle beraber her ailemize 10 biner lira inşallah şu an hükümet olarak ulaştıracağız. Onların bu geçiş döneminde sıkıntılarını giderelim istiyoruz.

TAKLA ATAN OTOMOBİL HURDAYA DÖNDÜ TAKLA ATAN OTOMOBİL HURDAYA DÖNDÜ