Sakarya'da Akyazı Recep Tayyip Erdoğan Spor Kompleksi'nin açılışı için tören düzenlendi. Törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair önemli mesajlar verdi.

"Enflasyon kalıcı olarak tek hanelere düşecek"

Hayat pahalılığıyla mücadeleye değinen Erdoğan, "Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara düşürecek adımları kararlılıkla atmayı sürdürüyoruz." dedi.

"Yasal düzenlemelerle gereken dersi vereceğiz"

Fahiş fiyat artışları da Erdoğan'ın gündemindeydi. Cumhurbaşkanı şunları söyledi: Bazı ürünlerde sıkıntılar yaşadık, fahiş artışlar da oldu. Ama biz bunlara karşı gereken tedbirleri de alıyoruz, alacağız. Şunu çok açık, net söylüyorum 14 Mayıs'tan sonra özellikle gıdada her türlü yanlış yola gidenlere, yapacağımız yasal düzenlemelerle gereken dersi vereceğiz.

"Togg'u önemsediğimiz kadar manavdaki soğanı da önemsiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg'un piyasaya çıkışının ve TCG Anadolu'nun hizmete alınmasının sevincini hep birlikte yaşadıklarını ifade ederken, Zonguldak Filyos'ta Karadeniz gazını devreye aldıklarını anımsattı ve ekledi:

Biz Togg'u, Anadolu gemimizi, Kızılelma insansız uçağımızı, İMECE uydumuzu önemsediğimiz kadar manavdaki soğanı, domatesi, salatalığı, kasaptaki eti, marketteki sütü de önemsiyoruz.

Ama diğerlerinden farklı olarak biz bunları birbirinden ayrı görmüyoruz. Her kim ben bunları size ekmek vereceğim, para vereceğim diyorsa emin olun bunlar yalan söylüyor. İşte bunlardan birisi bay bay Kemal'dir. Hayatı yalan.

Ülkemizi sanayisiyle, teknolojisiyle, tarımıyla, enerjisiyle büyütmeden milletimizin sofrasına koyduğu ekmeği büyütemeyiz. Savunma sanayii başta olmak üzere her alanda yüksek teknolojiye dayalı tasarım ve üretim çalışmalarına bu derece önem vermemizin sebebi ekmeğimizi büyütebilmemizin yolunun oradan geçmesidir.

Aile ve Gençlik Bankası kurulacak

"Aile ve Gençlik Bankası'nı kuruyoruz." müjdesini de veren Erdoğan, şöyle devam etti: Aile kurumunu güçlendirecek pek çok çalışmanın finansmanını buradan gerçekleştireceğiz. Norveç, kendi doğalgazının, petrolünün yüzde 25 gibi belli bir oranını rezerv olarak kullanır ve gençliğine onu tahsis eder. Benzerini de inşallah biz ülkemizde yapacağız. Ev kadınlarımızın emekliliğine primlerin üçte birini ödeyerek destek vereceğiz.

Kendi işini kurmak isteyen gençlere hibe ve kredi desteğinde bulunacağız. Eğitimin her seviyesinde burs imkanlarını genişleteceğiz. Üniversiteye yeni başlayan gençlerimize bir kez vergisiz cep telefonu ve bilgisayar alma hakkı tanıyacağız. Meslek öğrenerek hemen hayata atılmak isteyen gençlerimizin eğitimine ve işe başlamasına öncülük edeceğiz.

Her haneden bir kişinin işe girmesini temin ederek gençlerimizin istihdamını kolaylaştıracağız. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize hibe ve kredi desteği sağlayacağız. Evlenecek gençlerimizin gönül huzuruyla yuvalarını kurabilmesi için 2 yılı ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira faizsiz kredi vereceğiz.

"Londra'daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş"

14 Mayıs'ta bunlara gereken dersi vermemiz lazım. Sakarya'nın bu dersi vereceğine inanıyorum. Milli mücadele ruhunu hiçbir zaman kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

(Kılıçdaroğlu) Londra'daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş veya getirmiş. Eroin, esrar kaçakçılarının paralarını buraya getirecekmiş. Bay bay Kemal'in işi ya Kandil'deki teröristlerle, bu teröristlerin parlamentodaki uzantılarıyla... Sormak lazım CHP'li kardeşlerime. Bu adam, parlamento odasında ne için PKK'nın uzantılarıyla görüşüyor?

Neden genel merkezde görüşemiyor? Acaba o kapalı kapılar arkasında ne görüştü? Ne yaptı? Açıkla. Açıklayamaz. Ne diyorlar? Diyarbakır'da 51 vatandaşımızın ölümüne neden olan Selo'yu çıkaracakmış.

"Yedili masa iyice dağıttı, inanıyorum ki 14 Mayıs'ta da siz dağıtacaksınız"

Terörist başı Öcalan'ı çıkaracakmış. Değerli kardeşlerim, bu ülke terör devleti değildir. Türkiye, asla bu terör örgütlerinin oyuncağı değildir. Bay bay Kemal bunları söylerken bayan Meral ne söylüyor? Aykırı bir ifadesi var mı? 'Ya ne diyorsun sen ortak' diyor mu? Bu yedili masa iyice dağıttı. Şimdi bu yedili masayı benim Sakaryalı kardeşlerim, Akyazılı kardeşlerim inanıyorum ki 14 Mayıs'ta da siz dağıtacaksınız.

"Deprem şehirlerimizi tamamen ayağa kaldıracağız"

Türkiye bugün 1999'a göre her bakımdan fersah fersah ileride bir ülke olarak 6 Şubat depremlerinin yaralarını daha hızlı sarıyor. Depremin 75'inci gününde ilk köy evlerini teslim etmeyi başaracak bir süratle çalıştık. İnşallah 650 bin yeni konut inşa ederek deprem şehirlerimizi tamamen ayağa kaldıracağız

"5 yıl içinde İstanbul'daki riskli yapıların tümünü yenilemeyi hedefliyoruz"

Muhtemel bir depremde, en büyük tehditle karşı karşıya olan İstanbul'dan başlayarak tarihi bir dönüşüm kampanyası başlatıyoruz. İstanbul'da riskli konutunu dönüştürmek isteyen vatandaşlarımıza, dönüşüm bedelinin yarısını hibe olarak veriyor, kalan yarısına da çok uygun şartlarda borçlanma imkanı getiriyoruz.

İnşallah her yıl 300 bin konutu bu şekilde dönüştürerek, 5 yıl içinde İstanbul'daki riskli yapıların tümünü yenilemeyi hedefliyoruz. Ülkemizin tamamındaki riskli yapıları dönüştürecek çalışmaları da elbette ihmal etmiyoruz.

Huzur olmadan, emniyet olmadan, istikrar olmadan, yatırım olmadan, üretim olmadan, kalkınma olmadan geleceğimize nasıl güvenle bakabiliriz? Bizim milletimize en büyük vaadimiz işte budur. Bay bay Kemal'in bu tür vaatleri var mı? Hak getire. Bol bol yalan.

MİLLİ PARKLAR UYARDI MİLLİ PARKLAR UYARDI

"Altay tankımızı Silahlı Kuvvetlerimize teslim edeceğiz"

Arifiye'de bugün Altay tankımızı Silahlı Kuvvetlerimize teslim edeceğiz. Allah'a hamdolsun sonunda onu da yaptık. Bugüne kadar ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma altyapısı üzerinde Türkiye Yüzyılı'nı inşa etme sözüyle bir kez daha karşınızdayız.