AFAD'ından madencisine, Mehmetçik'inden gönüllüsüne, herkes deprem bölgelerinde canla başla çalıştı. Bir cana daha ulaşma umudu ile çalışmalar gece gündüz sürdü. Binalardan geriye kalan enkazın kaldırılma çalışmaları ise devam ediyor.

Kabine sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında depreme yönelik açıklamalarda bulunuyor.

 

"Enkazını kaldırmamız gereken 50 bin bina var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgelerdeki enkaz durumu ile ilgili şu ifadeleri aktardı; Deprem bölgesinde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bini, buralardaki bağımsız bölüm sayısı da 645 bini buluyor. Enkazını kaldırmamız gereken yıkık ve acil yıkılacak 50 bin bina var.

Dolar 19,1040 lira! Serbest piyasada döviz açılış fiyatları Dolar 19,1040 lira! Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

"800 bin kişi köylerinde kalıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin şu ifadelerle devam etti; Evi hasarsız ve az hasarlı olan vatandaşlarımız da artçılar ve yaşadıklarının kaygısıyla evlerine giremiyor. Bölgedeki 800 bin kişi ise bölgeden ayrılarak köylerinde kalıyor. Konteyner kentlerin kurulumuna hız verdik. Konteyner kentleri yoluyla, alt yapısıyla kuruyoruz. Bu da haliyle biraz zaman alıyor. Amacımız, 2 aya kadar 100 bin konteyner kurarak, yarım milyon depremzedeyi daha iyi şartlarda barınabilecekleri bu alanlara taşımaktır. Barınma sorunu yanında şehirlerimizin ticari faaliyetlerini ayağa kaldırmaya önem veriyoruz.

"1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira ödeme"

Yıkılan ve kullanılamaz iş yerleri için de mobil çözümler üretiyoruz. Bugüne kadar 6 bin geçici ticarethane kurarak esnafımızın hizmetine verdik. Ayrıca 3 bin konteynerden oluşan çarşılar kuruyoruz. Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB'e olan 2023 borçlarını, felakette hayatını kaybeden işletmecilerimizin ise tüm borçlarını siliyoruz. Depremde ağır hasara uğrayan yerlerde esnafa 250 bin liraya kadar 12 ayı ödemesiz 60 ay vadeli, yarısı Hazinenin ödeyeceği yüzde 7,5 faizli kredi veriyoruz. Bugüne kadar 1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptık.

"Bize durmak,  dinlenmek haramdır"

Mevcut planlamaya göre 405 bini konut ve 83 bini köy evi olmak üzere toplam 488 bin yeni hane yaparak, vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Amacımız, önümüzdeki 2 ay içinde 244 bin konutun ve 75 bin köy evinin inşasına başlamaktır. Bunlardan yaklaşık 22 bininin inşasına geçilmiştir. Yaklaşık 40 bin binadaki 164 bin orta hasarlı bağımsız bölümü ekleyecek çalışmayı da başlatıyoruz.

Deprem bölgesindeki şehirlerimizde hayat tamamen normale dönmeden, bize durmak, dinlenmek haramdır.