AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'ye vardı..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan özel uçak "TC-TRK", TSİ 00.25'te ABD'nin New York şehrine iniş yaptı.

BM 78. Genel Kurulu'na katılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı'nda Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Sedat Önal, Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile New York Başkonsolosu Reyhan Özgür tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve bazı yetkililer de ABD'ye geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 78. Genel Kuruluna katılmak üzere ABD'de

Türkevi Binası önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yoğun ilgi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki Türkevi Binası'nın önünde sevgi gösterileri ile karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görmek isteyen vatandaşlar, saatler öncesinden Türkevi’nin önüne akın etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendini karşılayan vatandaşlarla bir süre sohbet etti. New York’ta 20 yıldır yaşadığını belirten bir vatandaş, “Çok heyecanlıyım, kendisine yıllar önce ‘Tayyip Baba’ diye seslenmiştim. O da bana ‘evet evladım’ diye bana cevap vermişti New York Library önünde. Son anda öğrendim geleceğini, taksiye atlayıp hemen geldim, kaçırmak istemedim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görmek için saatlerce yol geldiklerini ifade eden vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok sevdiklerini dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'na hitap edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güvenin Yeniden Tesisi ve Küresel Dayanışmanın Yeniden Canlandırılması: 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik Eyleme, Herkes için Barış, Refah, Gelişim ve Sürdürülebilirlik Doğrultusunda Hız Verilmesi" temasıyla gerçekleşecek BM Genel Kurulu'na hitap edecek.

ABD temaslarını 20 Eylül'de tamamlaması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın New York'ta bulunacağı süre zarfında başta mevkidaşları olmak üzere çok sayıda üst düzey temas ve görüşmelerde bulunması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de: BM 78. Genel Kuruluna katılacak

Elon Musk'la da bir araya gelecek

ANIZ YANGINI KÖY EVLERİNE SIÇRAMADAN SÖNDÜRÜLDÜ ANIZ YANGINI KÖY EVLERİNE SIÇRAMADAN SÖNDÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret vesilesiyle ABD'de ikamet eden vatandaş ve soydaş toplumu temsilcilerinin yanı sıra iş dünyası temsilcileri, düşünce kuruluşlarının yetkilileri ve Amerikan toplumunun farklı kesimlerinden oluşan kanaat önderlerinin katılacağı etkinliklere de iştirak edecek.

Gürcistan Başbakanı ile bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş insanı Elon Musk'ı da kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan pazartesi günü ise Cezayir Cumhurbaşkanı ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşecek ve ardından Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de: BM 78. Genel Kuruluna katılacak

Miçotakis'i ağırlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 19 Eylül'de, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitap etmesi bekleniyor.

Erdoğan'ın New York programı, salı günü İtalya ve İsrail Başbakanları ile yapacağı ikili görüşmelerle devam edecek.

Çarşamba günü ise Yunanistan Başbakanı Miçotakis'i ağırlayacak.