Cumhur İttifakı cephesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önce Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli daha sonra Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüştü.

Peki hangi partiler Cumhur İttifakı yolunda ilerliyor? AK Parti'nin seçim stratejisi ne olacak? Son anketlerde durum nasıl? CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova son kulis bilgilerini paylaştı. Canova'nın değerlendirmeleri şöyle;

 

İKİ PARTİDEN CUMHUR İTTİFAKI'NA YEŞİL IŞIK

HÜDAPAR, Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti, Yeniden Refah Partisi... Tümüyle de görüşmeler devam ediyor. Dün zaten DSP ve Anavatan Partisi'nin yeşil ışık yaktığını ifade etmiştim. HÜDAPAR'ın AK Parti listelerinden girmesi artık neredeyse kesinleşti gibi. Yeniden Refah Partisi'ne bir teklif gitti. Çok yoğun bir çalışma var Yeniden Refah Partisi'nde. Edindiğim bilgilere göre bu teklif değerlendiriliyor. Hatta bu hafta 2 kez MYK toplantısı yapılıp bu teklif üzerinde partinin kurmaylarının konuştuğu, görüş alış verişinde bulunduğu ifade ediliyor. 'Kararımız bir kaç güne netleşir' mesjaı var.

YENİDEN REFAH PARTİSİ NEDEN ÖNEMLİ?

DÜZCE - Otomobille cipin çarpıştığı kazada 2 kişi yaralandı DÜZCE - Otomobille cipin çarpıştığı kazada 2 kişi yaralandı

Biraz AK Parti kurmaylarından da nabız tuttum. Bir kere Fatih Erbakan, Necmettin Erbakan'ın milli görüşün efsane liderin oğlu, sembolik bir önemi var. Bunu bir kenara koyuyoruz. İkincisi Yeniden Refah Partisi'nin şöyle bir özelliği gelişti; Saadet Partisi yani milli görüşün ana adresi olarak görünen Saadet Partisi Millet İttifakı'na dahil olduktan sonra ve bilhassa son dönemde ittifak içerisindeki Temel Karamollaoğlu'nun verdiği mesajlar, üstlendiği rol, en son Kılıçdaroğlu'nun adaylığının Saadet Partisi Genel Merkezi'nde bir kandil günü açıklanması gibi detaylar 'O seçmeni rahatsız etti' deniyor. 'Muhafazakar, milli görüş tabanına oy veren seçmeni rahatsız etti' deniyor.

Dolayısıyla o noktada AK Parti'ye oy vermek istemeyen bu muahafazakar seçmenin Yeniden Refah Partisi'ne yöneldiği tepsiti var. Bu anlamda zaten hep konuşuluyordu Yeniden Refah Partisi'nin oylarının yükseldiği. İşte o noktada 'Cumhur İttifakı için katkısı bulunur' görüşü hakim. Bir kaç güne Yeniden Refah Partisi'nin kararı netleşecek gibi duruyor.

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ

Dün de Cumhurbaşkanı, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşmüştü. BBP başından itibaren zaten Cumhur İttifakı'nın içerisinde ama bu seçimin bir başka özelliği var. Yüzde 10 barajı artık yok. Baraj yüzde 7'ye indi. Üstelik ittifak içerisinde bulunan partilerin bir baraj kaygısı kalmayacak. Neden? İttifakın aldığı oylar onları barajın üstüne taşıyacak otomatik olarak. Şimdi bu anlamda BBP'de önümüzdeki seçime Türkiye genelinde kendi adaylarını çıkararak ittifakın çatısı altında ama parti amblemini koruyarak ve kendi adaylarını çıkararak girmek istiyor. Çünkü bu koşullarda artık 'Biz de milletvekili çıkarabiliriz' diye bir görüşü var BBP'nin. Bunun bir diğer gerekçesinin de Cumhurbaşkanlığı seçiminde 'Eğer her ilde aday çıkarırsak bu kendi seçmenimizi de kendi tabanımızı da motive eder, sandığa gelmesini sağlar ve Erdoğan'a desteği artırır. Bu yönde de bir katkımız olur gibi' bir bakış açısı var.