HABER MERKEZİ 

AK Parti Bolu Milletvekili Yüksek Coşkunyürek, geçtiğimiz günlerde Bolu Gazeteci ve Yazarlar Derneği’nde katıldığı programda Gerede Deresi’nde yaşanan kirlilikle ilgili açıklama yaptı. Coşkunyürek’in açıklamasına Gerede Ve Eskipazar Çevre Katliamına Dur Platformu’ndan yanıt geldi.

İşte Gerede Ve Eskipazar Çevre Katliamına Dur Platformu’nun açıklaması:

Öncelikle sadece Gerede değil; Gerede Çayının Karadeniz’e döküldüğü Filyos’a kadar 288 km boyunca 355.000 kişinin yaşadığı çok büyük bir havzanın sorunu olan Gerede’de zehir saçan üretim sürecini eksik bilgilendirme ile de olsa gündeme taşıdığınız için teşekkür ederiz.

Ancak liyakatınız ve tecrübeniz yeterli olmasına rağmen devasa bir soruna neredeyse “Sorun YOK” noktasından bakmanız bizi çok üzdü ve bu açıklamayı yapmaya mecbur bıraktı.

Çünkü Gerede Deri OSB’de kirli endüstriyel atık suyun yarattığı sorunlar; çöken ekosistem, tehdit altına giren insan sağlığı, gelecek kuşakların hakkı,  köylerde yaşamı bitiren kötü koku, çayın aktığı havzada çöken hayatın yarattığı ölü dere… saymakla bitmeyen sorunlar. Sahi unutuyordum bir de sizin söylediğiniz gibi “artık ölmeyen balıklar”, Çünkü hepsi öldü ve ölecek balık maalesef kalmadı.  Böylece bir problem kendiliğinden çözülmüş oldu.

Açıklamalarınızı düzeltmek inanın çok zor olacak. Çünkü hani bir söz vardır ya, “Hangisini Düzelteyim” diye. Sizin ki de tıpkı öyle.

Sayın Vekil,

Artık Balık Ölmüyor değil, ölecek balık kalmadı.

Sıra sıra Arıtma VAR DEĞİL, Hiç Arıtma YOK.

Zehri saçan çiftçi değil, Deri OSB ve kimi Karma OSB Fabrikaları.

Çay kirli görünüyor değil, Çaydan sadece zehir akıyor.

Ankara suyumuzu aldı değil, sizler verdiniz, can suyunu bile izleyen yok.

İşte bu kirliliği yaşayan  Gerede ve Eskipazar Halkı olarak bugüne kadar ;

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Çevre Yönetimi Genel Müdürü, Bolu Valimiz, OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Gerede Kaymakamı,OSB Bölge Müdürü ve özellikle de Deri ve Karma OSB içinde üretim yapan sanayicimiz ile  Gerede ve Eskipazar Halkı Çevre Katliamına Dur Platformu” olarak görüşmeler ve toplantılar yaptık.

Şu kadarını söylemeliyiz ki; en azından bu kişi, kurum ve kuruluşlardan hiç birisi sizin görüşünüzde değil.

Mızrak çuvala sığmadığı için gerçekçiler. Özellikle Deri OSB’de standartları sağlayan bir arıtma tesisi olmadığını, bu ayıbı mutlaka temizleyeceklerini ve yine aynı şekilde KARMA OSB içinde ortak arıtma tesisi kurulması gerektiğini, yine evsel atıklar için biyolojik arıtma tesisi ihtiyacını kabul ediyorlar, yatırım programına girmesi için kararlar alınıyor. En azından başta Valimiz olmak üzere bir çaba gösteriliyor.

Ama siz kolayını seçmişsiniz. Seçim atmosferi içinde sorunları çözmeden yok ediyorsunuz.

Daha 23.02.2024 günü yani sizin basına beyanat verdiğiniz gün bizler Valilik de, Bakanlık da, Deri OSB de yapımı devam eden Arıtma Tesisinin başında ve en önemlisi de kirli akan Gerede Çayının kenarında idik. Evet tesadüf bu ya aynı gün.

Siz sorunu beyanatınızla çözmeden  küçültürken bizler çözerek yok etme derdinde idik çünkü o kirliliği bizler yaşıyoruz.

Size en hafif hali ile şunu söylemeliyiz, ya konulara vakıf değilsiniz ya da yaklaşan seçim nedeni ile kamuoyunda sorun yok ya da çok önemli bir sorun yok algısını yaratmak istiyorsunuz.

 Bu kararların alındığı toplantılarda bulunduk, yakından izliyoruz ve gelişmeler şu ana kadar 7 adet Basın Bildirisi ile açıkladık. ( #GeredeÇayıTemizAksın ) etiketi altında hepsine ulaşabilirsiniz, ya da dilerseniz gönderebiliriz. Niyetler iyi ama işler kaplumbağa hızında ve sadece müteahhit suçlanıyor.

Timur Soykan ve Murat Ağırel büyük uyuşturucu şebekesini açıkladı Timur Soykan ve Murat Ağırel büyük uyuşturucu şebekesini açıkladı

 Bugün herkes 6.000 m3/gün kapasiteli bir arıtma inşaatının Deri OSB’de tamamlanmasını bekliyor. Devlet sözleri veriliyor ama bir türlü tamamlanamıyor. Devlet de mahcup.

Şimdi anladınız mı açıklamalarınızın ne kadar eksik ve bir de çiftçileri suçlayıcı olduğunu?

Şimdi hiçbir şey yapmayın ve sadece çiftçilerden, köyde yaşayan çocuklardan, kadınlardan, yaşlılardan gerçekleri bile söyleyemediğiniz için özür dileyin lütfen.

Son söz:  Sizin bir vekil olarak gerçekleri ters yüz etmek yerine bu insanlarımıza vermeniz gereken başka destekleriniz olmalıydı. Saygılarımızla.

İlhan ARMAĞAN

Gerede ve Eskipazar Halkı Çevre Katliamına Dur Platformu Başkanı

Mehmet Emin ASLAN

Gerede ve Eskipazar Halkı Çevre Katliamına Dur Platformu Sözcüsü.

Editör: Berfin MUTLU