Kitap okumaya, bilim ve teknolojiye meraklı, başkalarıyla empati kurabilen, vicdanlı ve ahlâk sahibi çocuklar yetiştirmek amacıyla düzenlenen Çocuk Üniversitesi’ne katılan ilkokul öğrencilerine, proje kapsamında eğitim veren akademisyenlerimiz tarafından katılım belgeleri verildi. Projede emeği geçen akademisyenler ile Türk Kızılayı yönetici ve gönüllülerine ise teşekkür belgeleri takdim edildi.

Rektörlük Senato Odası’nda düzenlenen kapanış programına, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Samettin Gündüz, Prof. Dr. Aydın Him ve Prof. Dr. Kamil Gürel, Türk Kızılayı Bolu İl Başkanı Muhsin Kınacı, Genç Türk Kızılayı Bolu İl Başkanı Tolgahan Cücük ve Türk Kızılayı Şube Başkan Yardımcısı Tuğba Ulusoy, Çocuk Üniversitesi Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Sezin Çatana Kuleli, akademisyenler, Türk Kızılayı gönüllüleri ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Samettin Gündüz: “Nisan ya da Mayıs Ayında Projeyi Daha Kapsamlı Bir Şekilde Yeniden Hayata Geçirmek İstiyoruz.”

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Türk Kızılayı ile yapılan protokol kapsamında gerçekleştirilen Çocuk Üniversitesi projesinin önemine değinerek, “Türk Kızılayı ekibi, bizleri ziyaret ettiğinde, çeşitli üniversitelerle birlikte yaptıkları bu projeden bahsettiler. Kısa sürede protokol imzalandı ve Bolu Merkez’deki okullarda eğitim gören, başarılı 30 ilkokul öğrencisi, proje kapsamında Üniversitemize geldi. 6 fakülte ve yüksekokulumuzda eğitim programları ve aktiviteler yaptılar. Başarılı bir proje oldu. Nisan ya da Mayıs ayında projeyi daha kapsamlı bir şekilde yeniden hayata geçirmek istiyoruz. Bu projede emeği geçen akademisyenlerimize, Türk Kızılayı yönetici ve gönüllülerine ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Türk Kızılayı Bolu İl Başkanı Kınacı: “Çocuk Üniversitesi Projesi, Öğrencilere Yeni Bir Ufuk Kazandırıyor.”

LİSELİ KAVGASINDA KAN AKTI LİSELİ KAVGASINDA KAN AKTI

Türk Kızılayı Bolu İl Başkanı Muhsin Kınacı ise, projede emeği geçenlere teşekkür etti. Çocuk Üniversitesi projesinin öğrencilere yeni bir ufuk kazandırdığını vurgulayan Kınacı, “Burada edindikleri deneyimle çocuklarımız belki meslekleri ile ilgili kararlarını şimdiden verebilecekler. Çocuklarımızı hayata hazırlamak ve meslek seçimleri ile ilgili onlara bilinç kazandırmak amacıyla projemize devam etmek istiyoruz. Bu noktada bize her zaman destek veren üniversitemize ve akademisyenlere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Mesleğinize Karar Vermenize Yardımcı Olabildik Mi?”Sorusuna Öğrencilerden “Evet” Cevabı

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him ise, “Program sonrasında hemşire, öğretmen ya da başka bir meslek sahibi olmak istiyorum diyen var mı?” sorusunu sordu. Çocukların büyük bir bölümünün “Evet” diyerek cevapladığı sorunun ardından Him, “Liseye giden abla ve ağabeyleriniz de üniversitemize gelerek bölümler hakkında bilgi alıyorlar. Hangi mesleği seçmek istediğine henüz karar verememiş gençlerimize de üniversitemizi tanıtıyoruz. İnşallah sizler de lise çağlarınıza geldiğinizde bir kez daha üniversitemize gelerek, kariyerinize yön verirsiniz. O zaman da sizlere yardımcı oluruz. İlgi duyduğunuz bölümleri yine ziyaret edersiniz. Bizler de üniversitenin yöneticileri olarak, hocalarınız olarak sizleri burada görmekten çok mutlu olduk. Geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. Sizleri tekrar aramızda görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Çocuklarla Birlikte Böyle Bir Projede Yer Aldığım için Çok Mutluyum.”

Genç Türk Kızılayı Bolu İl Başkanı Tolgahan Cücük ise, “Böyle bir programda olduğum için ben de heyecanlıyım. Özellikle çocuklarla birlikte böyle bir projede yer aldığım için çok mutluyum. Ben de bu üniversitenin bir öğrencisiyim. Sizleri ağırlamak ve sizlerle birlikte zaman geçirmek çok güzeldi. Çok güzel bağlar kurduk sizlerle. Bazılarınızın aileleri bizleri aradı ve çok memnun olduklarını söyleyerek bizlere teşekkür ettiler. Ben de sizleri çok sevdim, iyi ki varsınız çocuklar.” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımıza Yeni Ufuklar Açtınız.”

Türk Kızılayı Bolu Şube Başkan Yardımcısı Tuğba Ulusoy ise, “Ben öncelikle özveriyle bu projede yer alan hocalarımıza teşekkür etmek istiyorum. Burada bulunan çocuklarımızı özenle seçtik. Bu çocuklarımızın okul başarıları da yüksek. Çocuklarımıza yeni ufuklar açtınız. Onların motivasyonlarının artırılmasında çok büyük rol aldınız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“Nasıl Olacak, Nasıl Bitecek Derken Dolu Dolu 3 Keyifli Gün Geçirdik.”

Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Sezin Çatana Kuleli ise yaptığı konuşmada, “Kısa sürede hayata geçirilen programda beni yalnız bırakmayan akademisyen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. ‘Nasıl olur, nasıl biter?’ derken, dolu dolu 3 günü çok keyifli, eğlenceli, öğretici geçirdik. 3 gün boyunca çocuklarımızla beraberdim, tüm aktivitelerde onların yanındaydım. Biraz stresli ve yorucuydu ama her fakültede çok güzel karşılandık, ağırlandık. Öğrencilerimiz çok faydalı bilgiler edindi, bol bol eğlendi. Sevgili çocuklar, sizler de iyi ki geldiniz. Projede emeği geçenlere bir kez daha çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Çocukların Gelmesiyle 2 Saatliğine Dünyanın Stresinden, Sıkıntısından Uzaklaştık.”

Çocuk Üniversitesi’nde eğitim veren akademisyenlerden Doç. Dr. Mesut Kuleli de, “Çocuklarımız Pazartesi sabahı geldiler. Yabancı Diller Yüksekokulu olarak, 2 saatliğine dünyanın stresinden, sıkıntısından uzaklaştık. Tabii Kızılay çok büyük bir iş yapmış. Hiçbir an çocuklar için endişe etmedik. Gönüllü Kızılay ekibi her yerdeydi ve çocuklara yardımcı oluyordu. Üniversite Rektörlüğümüze, akademisyenlerimize ve Türk Kızılayı’na çok teşekkür ederim. Bundan sonraki projelerde de elimizden geldiği kadarıyla destek vermeye devam etmek isteriz.” şeklinde konuştu.

Katılımcı Çocuklar: “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni Çok Sevdik. Tekrar Gelebilir Miyiz?”

Konuşmaların ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Gürel, çocukların eğitim programıyla ilgili düşüncelerini ifade etmelerini istedi. Kendilerini tanıtıp programla ilgili düşüncelerini belirten çocuklar, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni çok sevdiklerini vurgulayarak, “Güzel oldu.”, “Çok mutlu oldum.”, “Üniversiteyi merak etmiştim.”, “Çok güzel geçti.”, “Böcekleri gördüm, deneyler yaptım.”, “Üniversiteyi çok sevdim.”, “Daha çok şey öğrendim. İlgi duyduğum mesleği burada yakından tanıdım.”, “Çok eğlendik.” , “Tekrar gelebilir miyiz?” şeklinde cevaplar verdiler.

Teşekkür ve Katılım Belgeleri Verildi

Konuşmaların ardından emeği geçen akademisyenler Öğr. Gör. Sezin Çatana Kuleli, Prof. Dr. Nazmiye Yıldırım, Prof. Dr. Erkan Tekinarslan, Prof. Dr. Ümid Karlı, Doç. Dr. Mesut Kuleli, Dr. Öğr. Üyesi Bedriye Ak, Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Ceylan, Dr. Öğr. Üyesi Songül Çağlar, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Karakış, Dr. Öğr. Üyesi Yunus Özyurt, Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Bacaklı, Arş. Gör. Aykut Turgut, Arş. Gör. Çiğdem Türker Yıldırım, Arş. Gör. Seda Kaya, Arş. Gör. Semih Karaman, Öğr. Gör. Ebru Çelebi, Öğr. Gör. Aitziber Royana Beitia, Öğr. Gör. Gülay Karabulut ve Öğr. Gör. Melike Çağlar ile Türk Kızılayı Bolu İl Başkanı Muhsin Kınacı, Genç Türk Kızılayı Bolu İl Başkanı Tolgahan Cücük ve Türk Kızılayı Şube Başkan Yardımcısı Tuğba Ulusoy ile Türk Kızılayı gönüllülerine teşekkür belgeleri verildi.

Bolu Merkez’deki okullarda eğitim gören başarılı ilkokul öğrencilerine ise katılım belgeleri akademisyenler tarafından verildi. Program, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. Elif Erdoğan