HABER: FARUK ÇİDEM

4 üniversiteden deprem master planı! İstanbul'da riskli olmayan semt yok 4 üniversiteden deprem master planı! İstanbul'da riskli olmayan semt yok

Olay, 23 Ocak tarihindeAlpağut Mahallesi’nde meydana geldi. Sokakta kalan Onu Özarslan bir villanın bahçesinde köpeği ile oynayan Ö.B.Ö. isimli erkek çocuğu gördü. Çocuğun ailesinin evde olmadığını fark edenÖzarslan yaklaşık 1 saat gözlem yaptı ve çocuğun eve girmesini bekledi. Çocuk eve girdiği an şahıs bahçede bulunan ‘Golden’ cinsi köpeği dışarı çıkarıp sakladı. Özarslandaha sonra bahçede köpeğini bulamayan çocuğa köpeğinin yerini bildiğini söyledi. O.Ö. köpeğinin yanına götürme vaadiyle kandırdığı çocuğu, yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki Yaşamkent Mahallesi’nde bulunan bir iş merkezinin çatısına götürdü. Burada küçük çocuğu plastik sandalyeye oturtup, bantla ağzını kapatıp, kollarını ve bacaklarını bağlayan Özarslan, daha sonra fidye istemek üzere çocuğu kaçırdığı eve gitti.

TESADÜF ESERİ EVİN ÖNÜNDEN GEÇEN İZİNDEKİ POLİSLER YAKALADI

Çocuğunu evde bulamayan annenin yardım çığlıkları sebebiyle evin önünde bulunan kalabalıktan korkan Onur Özarslanpanik içerisinde koşarak kaçmaya başladı. Bu sırada oradan geçen izinde olan bir sivil polis memuru da kaçan şüphelinin peşine düştü. Bu sırada yoldan geçen bir otomobili durdurup polis olduğunu söyledi. Durdurduğu otomobildeki kişi de izindeki bir polis çıkınca 2 polis birlikte Özarslan’ı yaklaşık 15 dakikalık kovalamaca sonucu Kılıçarslan Mahallesi’nde bulunan bir manavın önünde yakaladı. Linç edilmekten polis ekipleri sayesinde kurtulan Özarslan, gözaltına alındı. Özarslan polislere çocuğu bağladığı yeri tarif etti. Polis ekipleri, asayiş şube müdürlüğüne yakın olan iş merkezinin çatısında çocuğu ağzı ve vücudu sandalyeye bantlanmış halde buldu.

Bolu 5. Asliye Ceza Mahkemesinde; "Konut dokunulmazlığını ihlal etme, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, binanın eklentileri içinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında hırsızlık ve fidye isteme" suçlamasıyla 25 yıl hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan sanık Onur Özarslan, üzerine atılı suçlamaları kabul etti ancak, bir tek köpek kaçırma olayını kabul etmedi.

“AMACIM KUMAR BORCUMU ÖDEMEKTİ”

İlk kez hakim karşısına çıkan sanık Özarslan, olay günü, kumar borcundan dolayı hırsızlık yapmak olduğunu belirterek; "2022 yılının Kasım ayında Bolu Komando Tugayından terhis oldum. Memleketim Kayseri'ye dönmedim. Bu esnada Bolu'da çok kumar oynadım ve sürekli borçlandım. Bu olaydan dolayı, parklarda, tarlalarda, camilerde yattım. Amacım, borcumu ödemek için hırsızlık yapmaktı. Olay günü küçük çocuğunu bahçede köpeğiyle oynarken gördüm. Çocuk tek başına olunca hırsızlık yapmaktan vazgeçtim ve aklıma o anda çocuğu kaçırıp fidye istemek geldi. Köpeği ben çalıp, bir yere bağlamadım. Pati isimli köpek kendiliğinden bahçeden çıktı ve bende onu takip edip, kaçmasın diye karşı caddede bir direğe bağladım. Kesinlikle köpek hırsızlığı yapmadım" dedi.

AĞZINI BAĞLARKEN BİRAZ ACI ÇEKTİ

Savunma yapmaya devam eden Özarslan, kaçırdığı küçük çocuğu sandalyeye bağlarken ve ağzını bantlarken biraz acı çektiğini belirterek; "Olaydan önce küçük çocuğa evde kimsenin olup olmadığını sordum. Tek başına olduğunu öğrenince, köpeği Pati'yi bulması için onu evin bahçesinden çıkarttım ve onu Asayiş Şube Müdürlüğünün az ilerisinde iki katlı bir binanın açık çatı katında bulunan plastik bir sandalyeye, kaçmaması için ellerinden ve ayaklarından bağladım. Ağzını bantlarken biraz acı çekti. Onu orada bırakarak, eve fidye istemek için geri döndüm. O sırada çocuğun annesi, 'çocuğum kaçırıldı' diye ağlayarak bağırıyordu. Hemen oradan ayrılmak isterken, beni fark ettiler ve kaçmaya başladım, Eve fidye istemek için gitmiştim. Yaptıklarımdan çok pişmanım. Aileden özür dilerim. Ben bir eşşeklik ettim. Tahliyemi istiyorum" dedi.

SANIKLA KARŞI KARŞIYA GELDİK

Olay günü işte olduğunu ve eviyle işyeri arasında bir dakikalık bir mesafe bulunduğunu belirten anne R.Ö., olay gününü şöyle anlattı; "Benim iki çocuğum var. Büyük oğlum ile görüştüm ve okula gideceğini söyledi. O sırada 7 yaşındaki oğlum eve köpeğimiz Pati ile birlikteydi. Küçük oğlumu aradım cevap alamayınca, merak ederek eve geldim. Köpeğimiz ve oğlum evde yoktu. Çığlık çığlığa oğlumun kaçırıldığı herkese duyurmaya çalıştım. O sırada sanık da oradaymış. Onunla karşı karşıya geldiğimi sonradan fark ettim. Kendisinden şikayetçiyim. Çocuğumun psikolojisi bozuldu. En ağır cezayı almasını istiyorum"

KÖPEĞİM EĞİTİMLİ KOMUTTAN ANLAR

Kaçırılarak alın konulan 7 yaşındaki Ö.A.Ö.'nin babası M.Ö.'de köpekleri Pati'nin eğitimli ve komuttan anladığını belirterek; "Sanık köpeği kaçırmadığını söylüyor. Amacı suçtan ve cezadan yırtmak. Köpeğimiz eğitimli ve komuttan anlayan bir hayvandır. Her türlü komuta karşılık veriri. Kesinlikle bahçe kapısı kapalı olsa bile dışarıya çıkmaz. Hem köpeğimizi hem de oğlumuzu kaçırmıştır. Olaydan sonra bende kaçan sanığı takip edip, olay sırasında iki sivil polisle birlikte onu yakaladık. Hatta bana, 'Vurmayın, çocuğun nerede olduğunu biliyorum. Ben kaçırdım' dedi. Bende eşim gibi davacı ve şikayetçiyim" dedi.

KEŞİF İDDİASI

Fidye için kaçırılan çocuğun avukatı Sinan Barut, söz alarak, "Bu iş planlanmış bir iştir. Sanık olaydan bir gün önce evin çevresinde keşif yapmıştır. Bu durum kamera kayıtlarında vardır" dedi. Barut, ve çocuğun aile, mağdur Ö.A.Ö.'nin yaşadıklarının etkisi altında olduğunu ve mahkemede dinlenmemesi için talepte bulundu. Mahkeme heyeti, bu teklifi kabul ederek, çocuğun dinlenmemesine, sanığın tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın 31 Mayıs 2023 tarihine ertelenmesine karar verdi.