Kayseri’de yabancı uyruklu bir kişinin bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiası kentte gerginliğe yol açtı. İddianın yayılması üzerine Eskişehir Bağları olarak bilinen Danişmentgazi Mahallesi’nde sokağa dökülen tepkili kalabalık, burada yaşayan Suriyelilerin ev ve iş yerlerini hedef aldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuk ve ailesinin devlet korumasına alındığı suçlunun en ağır cezayı alması için davaya müdahil olacaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise olaylara ilişkin “Vandallıkla sokakları ateşe vermek kabul edilemez. Yabancı düşmanlığını körükleyerek bir yere varılamaz” dedi. Olayın ardından bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle Kayseri’de gözaltına alınan yabancı uyruklu şüpheli tutuklandı.

Olaylar çok sayıda Suriyelinin yaşadığı Eskişehir Bağları’nda çıktı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Dün akşam saatlerinde Kayseri, Melikgazi Eskişehir Bağları bölgesinde Suriye uyruklu I.A adlı şahıs, akrabası olan Suriyeli bir kız çocuğunu taciz etmesi üzerine, çevredeki vatandaşlar tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edilmiştir. Konuyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır” denildi. Olaylara karışan 67 kişinin gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada yabancı düşmanlığına müsaade edilmeyeceği vurgulandı.

Şüpheli tutuklandı

Suriye uyruklu çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle Kayseri’de gözaltına alınan Suriyeli şüpheli tutuklandı

Valilikten açıklama

Kayseri Valiliği de kente yayılan olaylarla ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada cinsel istismara uğrayan çocuğun ve gözaltına alından bir kişinin Suriyeli uyruklu olduğu belirtildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan açıklama: “Uzman ekiplerimiz tarafından çocuğa ve ailesine yönelik psikososyal destek süreci başlatılmıştır”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, Kayseri Melikgazi’de dün akşam olaylara neden olan 7 yaşındaki Suriye uyruklu çocuğa cinsel istismar iddiasına ilişkin yapılan açıklamada, çocuk ve ailesinin devlet korumasına alındığı belirtilerek, “Çocuğa ve ailesine yönelik psikososyal destek süreci başlatılmıştır. Bakanlık olarak dava sürecine müdahil olarak suçlunun en ağır cezayı almasının yakın takipçisi olacağız” denildi. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Olayın emniyet birimlerine intikal ettiği anda İl Müdürlüğü ekiplerimiz ivedilikle harekete geçmiştir. Mağdur çocuk, kardeşleri ve anne emniyetteki işlemlerin ardından devlet korumasına alınmıştır. Uzman ekiplerimiz tarafından çocuğa ve ailesine yönelik psikososyal destek süreci başlatılmıştır. Bakanlık olarak dava sürecine müdahil olarak suçlunun en ağır cezayı almasının yakın takipçisi olacağız.”

Yayın yasağı getirildi

Yaşanan olaylara ilişkin haberlere Kayseri 2’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından yayın yasağı getirildi. Mahkeme kararında “Mağdur ve ailenin sağlığını korumak, hadise sonrası artan toplumsal olayların önüne geçebilmek amacıyla yaşanan toplumsal olayları ve mağdur çocuğun görüntülerini de kapsar nitelikte, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzer yayınların yapılmasının soruşturma evresi tamamlanıncaya kadar yasaklandığı” belirtildi. 

Hakimlik, soruşturma dosyası hakkında da kısıtlama kararı verdi.

İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama: 67 gözaltı

Cani koca 3 çocuk annesi karısını boğarak öldürdü Cani koca 3 çocuk annesi karısını boğarak öldürdü

İçişleri Bakanlığı da olayla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Dün akşam saatlerinde Kayseri, Melikgazi Eskişehir Bağları bölgesinde Suriye uyruklu I.A adlı şahıs, akrabası olan Suriyeli bir kız çocuğunu taciz etmesi üzerine, çevredeki vatandaşlar tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edilmiştir. Konuyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Ancak daha sonra vatandaşlarımız bu bölgede toplanmış, insani değerlerimize yakışmayan bir tavırla yasa dışı hareket ederek Suriye uyruklu şahıslara ait ev, iş yeri ve araçlara zarar vermiştir. Söz konusu eylemlere güvenlik güçlerimizin müdahalesi esnasında 67 şahıs gözaltına alınmıştır. Toplanan kalabalık saat 02.00’dan sonra dağılmıştır. Türkiye bir hukuk devletidir. Güvenlik güçlerimiz tüm suç ve suçlularla mücadelesini dün olduğu gibi bugün de sürdürmektedir. Yüce Türk Adaleti, suçlulara hak ettikleri cezaları vermektedir. Halkımızın kamu düzenini, güvenliğini ve insan haklarını gözetmeden çevreye zarar vermesi kabul edilemez. İnancımızda, medeniyet değerlerimizde, Aziz Milletimizin sicilinde olmayan yabancı düşmanlığına müsaade edemeyiz.”

Erdoğan’dan açıklama: “Vandallıkla sokakları ateşe vermek kabul edilemez”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de yaşanan olaylara ilişkin konuştu. “Vandallıkla sokakları ateşe vermek kabul edilemez” sözlerini dile getiren Erdoğan, toplumda yabancı düşmanlığını ve sığınmacı nefretini körükleyerek hiçbir yere varılamayacağının altını çizdi. Erdoğan, “Siyasi kazanım uğruna nefret siyasetine tevezzül edilmesini acizlik olarak görüyoruz” dedi.

Erdoğan, muhalefete yüklendi ve şöyle devam etti:

“Dün Kayseri’de küçük bir grubun yol açtığı olayların sebeplerinden biri muhalefetin bu zehirli söylemleridir. Kim olursa olsun vandallık yapmak, sokakları ateşe vermek kabul edilemez. Ayrımcılık, ötekileştirme nefret diliyle insanları düşmanlaştırmak AK Parti siyasetinde kendine yer bulmamıştır.”

Kayseri İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın: “Buradaki mağdur şahıs Türk değil

Kayseri İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın da bölgeye gelerek açıklama yaptı. Aydın, açıklamasında, istismara uğradığı iddia edilen çocuğun “Türk olmadığını” söyleyerek “O şahsın ve ailesiyle ilgili sınır dışı dahil her türlü işlemlerinde size söz veriyorum” dedi.

Aydın’ın açıklamasının tamamı şöyle:

“Tepkinizi gösterdiniz. Sizi anladık, mesajınızı aldık. Bundan sonraki yapacağınız her türlü hareket sizinle ilgili konulara dönecek. Buradaki mağdur şahıs Türk değil. Şu anda şüpheli şahıs gözaltında. Mağdur şahsın sağlığıyla ilgili herhangi bir problem gözükmüyor. O şahsın ve ailesiyle ilgili sınır dışı dahil her türlü işlemlerinde size söz veriyorum. Bir hafta sonra tekrar bu mahalleye geleceğim. Bu olayla ilgili neler yaptığımızı söyleyeceğim. Lütfen ailelerinizi alın, evlerinize geçin. Biz gerekeni yapacağız, bunun sözünü veriyorum.”

Kayseri’de 80 binden fazla Suriyeli göçmen yaşıyor

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi’nin verilerine göre Kayseri’de yaşayan Suriyeli düzensiz göçmen sayısı 20 Haziran 2024 itibariyle 83 bin 118. Kentte oturum izni olan yabancı sayısı ise 6 bin 76 olarak açıklandı.

Editör: Berfin MUTLU