Çin'in orta sınıf nüfusu arttıkça, süt ve çeşitli tohumlar gibi ürünlere olan talep artıyor. Global Times'ın bir makalesine göre Çin, süt ineği nüfusunun yüzde 70'ini denizaşırı ülkelerden ithal etmek zorunda.

Pandemiden kısa bir süre sonra Çin, ABD'den süt ürünleri ithalatını artırdı. 2021'de Çin'in Amerika'dan süt ürünleri ithalatı yüzde 75 arttı.

Çin yeni çözümü: İnek klonlama

Çinli bilim insanları, ithal süt ineklerine olan bağımlılığı azaltmak için ilk defa inek klonlamayı başardı.

Çin'in Ningxia Hui Özerk Bölgesi'nden bilim insanları, geçtiğimiz günlerde üç Holstein Friesian ineği klonladı.

İnekler, çok yüksek süt üretimine sahip bir süt ineği olan ve "süper inek" olarak bilinen bir Holstein Friesian'ın dokusu kullanılarak klonlandı.

Holstein'lar süt üretimleriyle tanınırlar ve süper inekler, klonlama sayesinde artık yılda yaklaşık 16 bin litre süt üretebilecekler.

Northwest A&F Üniversitesi bilim insanları, bir süper ineğin kulağından bir örnek aldı ve bunu klonları oluşturmak için kullandı.

Süt üretimi büyük ölçüde artacak

Global Times makalesine göre söz konusu klonlama çabaları, ülkenin süt üretimini büyük ölçüde artırabilir.

Çok az sayıda inek "süper inek" olarak kabul ediliyor ve Çin, yüksek verimli inek sürüsünü desteklemek için bu hayvanların genlerini korumaya çalışıyor.

Proje lideri Jin Yaping, Global Times'a verdiği demeçte, üreme teknolojisinin klonlama teknolojisiyle birlikte kullanıldığını ve embriyoların düşük üretimli taşıyıcı annelere yerleştirildiğini söyledi.

EMNİYET İYİLİK İÇİN HIGHWAY’DE BULUŞTU! EMNİYET İYİLİK İÇİN HIGHWAY’DE BULUŞTU!

Üreme ve klonlama teknolojisinin birleşimi, başarılı bir şekilde üç buzağının doğmasını sağladı. İlk deney, kabaca 50'si taşıyıcı annelere implante edilmiş 120 klonlanmış embriyo meydana getirdi.

10 binden fazla klon inek yolda

Jin, klonlar başarılı olduğu için bilim insanlarının 10 binden fazla süper inekten oluşan bir sürü oluşturmak için önümüzdeki birkaç yıl çalışacağını söyledi.