HABER: Havva Akça

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlıkları bugün saat 11.30'da ülke genelinde emeklilerin sesi olmak için basın açıklaması düzenledi. CHP Bolu İl Başkanlığı önünde düzenlenen basın açıklamasında, emeklilerin taleplerini dile getirmek ve onlara destek olmak amacıyla 26 Mayıs Pazar günü Ankara'da toplanacaklarını belirten CHP Bolu İl Başkanı Tahsin Mert Karagöz, “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız'' ifadelerini kullandı.

BU BÜYÜK ADALETSİZLİĞE SON VERİN”

Emeklilerin haklarını savunmak için meydanlarda olduklarını belirten Tahsin Mert Karagöz, “Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi ‘İnsanca

Yaşam’ yerine ‘sefalet koşullarında yaşam’a mahkûm eden iktidara, ‘bu büyük adaletsizliğe son verin’ demek için meydanlardayız. 5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. ‘Açım, aç’ diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız” dedi.

MAAŞ ARTIŞLARI ENFLASYON KARŞISINDA ERİYOR”

CHP Bolu İl Başkanı Tahsin Mert Karagöz, en düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridiğini belirterek şu şekilde devam etti, “Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, ‘Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır’ dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler”

AVRUPA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ FARK

İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde olduğunu vurgulayan Karagöz, “Oysa İktidar; 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan etmiş, ‘Türkiye Yüzyılının Emektarları

Programı’nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin

‘yüzyılına’ bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor'' ifadelerine yer verildi.

ANKARA’DA EMEKLİLER İÇİN TOPLANIYORLAR

26 Mayıs Pazar günü saat 14.00'te emeklilerin sesi olmak için toplanacaklarını belirten Tahsin Mert Karagöz açıklamalarına şu şekilde devam etti, ''Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda, enerji, barınma, sağlık ve tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız ‘Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor’ diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, ‘kazandık’ diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz” diye konuştu.

SOKAK ORTASINDA ÖLDÜRÜLEN KADINI DİNİ NİKAHLI EŞİNİN VURDUĞU ORTAYA ÇIKTI SOKAK ORTASINDA ÖLDÜRÜLEN KADINI DİNİ NİKAHLI EŞİNİN VURDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Editör: Havva AKÇA