Daha önce CHP’li gölge bakanlar ile kabine üyelerinin görüşmeleri ortalama 1-1,5 saat sürerken, dünkü buluşma 4 saat 15 dakikalık süresiyle rekor oldu. Görüşmenin başında aynı okuldan mezun olan iki isim Mülkiye sohbeti yaptı. Aynı okuldan mezun olan Şimşek ve Karatepe’nin arasında 2 yıl olduğu öğrenildi. Karatepe, ziyaretin ardından partisinin MYK toplantısına katılarak Özel’e ve kurul üyelerine bilgi verdi. Sonrasında da basın mensuplarına özetle şu açıklamayı yaptı:

Haberin Devamı

KREDİ AÇMADIK: Biz iktidarın milletin yaşadığı ekonomik yıkımdaki sorumluluğuna ortak olacak değiliz. İktidarın bundan sonra yapacaklarına bir kredi açacak da değiliz. Biz temsil ettiğimiz kitlelerin haklarını savunmak, toplumun acil sorunlarını bizzat muhatabına iletmek ve bedeli ödeyenin vatandaş olmaması için bu görüşmeyi gerçekleştirdik.

4 ANA TALEP: Görüşmede 4 ana talep ilettik. Asgari ücrete ara zam, emekli aylıklarına ciddi şekilde artış yapılması, tarımsal desteklerin artırılarak Tarım Kanunu’nun öngördüğü şekilde milli gelirin en az yüzde 1’nin çiftçilere ödenmesi, bu kapsamda çay ve buğday gibi alım fiyatlarının güncellenmesi ve ekonomide önemli sorunlardan birisi olarak gördüğümüz vergide adaletsizliğin giderilmesi. Görüşmeye 4 talep ile gittik. Ancak 4 saatin sonunda acı reçeteyi yine vatandaşa çıkaran anlayışlarında bir değişim iradesi olmadığını maalesef gördük. Sayın Bakan’a vergide adaletin sağlanması için vergilerin yüksek gelir gruplarında yer alanlardan yüksek oranda, ama herkesin yani vergilendirilmesi gerektiğini yüksek gelir grupları dahil olmak üzere ifade ettik.

TÜİK VERİLERİ İÇİN HAKEM KURULU: Sayın Bakan’a TÜİK’in açıkladığı verilere ilişkin eleştirilerimizin olduğunu ifade ettim. Şöyle bir öneride bulundum. TÜİK verilerine olan şüphenin ya da endişenin buna yönelik eleştirelerin ortadan kalkmasını istiyorsanız bağımsız bir danışma kurulu ya da hakem kurulu gibi akademisyenlerden konunun uzmanlarından ilgililerinden bir heyet oluşturun.

YENİ VERGİ PAKETİ: Yurt dışı çıkış harcı konusunu gündeme getirdim. Bunun doğru olmadığını ifade ettim. Ama bu konuda Sayın Bakan’dan somut bir değerlendirme duymadım. Bahşiş konusunu da gündeme getirdik. 

17 yaşındaki genç babasını öldürdü, ağabeyini yaraladı 17 yaşındaki genç babasını öldürdü, ağabeyini yaraladı

ASGARİ ÜCRET: Ben asgari ücretin artırılacağı konusunda bir izlenim edinmedim.

EMEKLİ MAAŞI: Artışın enflasyon oranıyla sınırlı kalmamasını, bunun üstünde yapılması gerektiği konusunu ifade ettim. Bakan dinledi.

EKONOMİK PROGRAM ÜZERİNDE ÇALIŞMADIK: Biz iktidarla bir ekonomik programı üzerinde çalışmadık. Dört ana başlığı daha detaylı olarak Sayın Bakan’a ifade ettim. Sayın Bakan ekonomik programları hakkında kısa bilgiler sundu. 

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK Mİ: Atacakları adımlara bağlı. Eğer bu konuda somut adımlar atarlarsa bu görüşmelerin sonuç doğurduğunu biz de gözlersek görüşebiliriz.

Şimşek’ten asgari ücret değerlendirmesi

Görüşmede CHP’nin asgari ücrete ara zam talebine karşı Şimşek’in, Orta Vadeli Plan’a işaret ettiği, “Asgari ücrete ara zam, uzun vadeli enflasyon hedefine ulaşmamıza engel olur” değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.

MYK öncesi Ayşe Ateş ile görüştü

CHP MYK siyasete verilen bayram molasının ardından dün Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında toplandı. Edinilen bilgiye göre MYK’da, “normalleşme” ve “yumuşama” tartışmalarına ilişkin yapılan açıklamalar, Karatepe’nin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i ziyaret etmesi, tematik mitingler, Meclis’in bu haftaki gündemi görüşüldü. Özel, MYK öncesi Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ile görüştü.

Kaynak: Milliyet