Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası Bolu İl Başkanı Harun Ceylan, hastanelerde çalışan işçilerle ilgili son günler de alınan bazı kararlar ve alınan bu kararlara gelen tepkilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Ceylan, “Memur-İşçi arasında kardeşçe çalışmanın sağlanması adına ilgili düzenlemenin tekrar gözden geçirilmesini istemekteyiz. Yoksa ileride İşçi-Memur arasında iş barışının sağlanması konusunda telefisi yapılamayacak nedenler doğacak, ciddi bir kutuplaşmaya sebebiyet verecektir. İlerleyen süreçte Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası olarak işçi arkadaşlarımız yetkiyi bize teslim edince nasıl etkili olunacağına hep beraber şahit olacağız” dedi.

Haber: Hakan Aydın

Kamu da çalışan işçilerle ilgili geçtiğimiz hafta alınan karar sonrası sendikalardan peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası Bolu İl Başkanı Harun Ceylan, alınan kararlar öncsi sendika temsilcileriyle bir araya gelinmemesine tepki gösterdi Ceylan, “Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası olarak son günlerde ilimizde hastanelerde çalışan işçi arkadaşlarımıza yapılan düzenleme ile ilgili olarak, sendikamızla öncesinde hiçbir istişarede bulunulmadan, bazı kararların uygulamaya konulduğunu görmekteyiz. Bu durumu yetkililerle görüşerek sorduğumuzda düzenleme hakkında ancak yanıt alabilmişizdir. Konunun içinde olan sözde yetkili sendika ise; imzaladığı toplu sözleşme eksikliği sebebiyle bu mağduriyetleri oluşturmaktadır. Hatta yaptıkları basın açıklaması ile işçilerin 40 saat çalıştıkları dile getirerek yanlış bir ifadede bulunmuşlardır. Bütün işçi arkadaşlarımız 45 saat kurumda çalışmaktadırlar. Fakat Öz Sağlık İş Sendikasının Vardiyalı çalışma ve ara dinlenme sürelerindeki eksik sözleşme sebebiyle bu mağduriyet oluşmuştur” ifadelerini kullandı.

Ormanlık alanda yakılan lastikler ekiplerce söndürüldü Ormanlık alanda yakılan lastikler ekiplerce söndürüldü

“İŞ BARIŞINI TAMAMİYLE ORTADAN KALDIRACAKTIR”

Uygulamanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Ceylan, “Ameliyathane, acil, güvenlik, 112, Veri Personeli, Temizlik Personeli ve teknik hizmetler sınıfında çalışan tüm işçi arkadaşlarımız kesintisiz hizmet vermektedir. Ara dinlenme sürelerinin mesaiden sayılması gerektiğinin yanı sıra, iş kanununda da düzenleme yapılarak 11 saat üstü çalışmanın önü açılması gerekmektedir. Bu konuda siyasi partilerede sendikamız kanun tekliflerini göndermiştir. Uzun yıllar taşeron işçi olarak kamuda çalışan bu arkadaşlarımız işlerine gelince ekip, işlerine gelince ekip dışı değildir. Hepimiz zincirin bir halkasıyız. Memur-İşçi çatışması yapmak iş yerlerinde iş barışını tamamiyle ortadan kaldıracaktır. İşin niteliğine göre tekrar düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu düzenleme ile iş barışı tamamiyle ortadan kalkacaktır. Memur-İşçi arasında kardeşçe çalışmanın sağlanması adına ilgili düzenlemenin tekrar gözden geçirilmesini istemekteyiz. Yoksa ileride İşçi-Memur arasında iş barışının sağlanması konusunda telefisi yapılamayacak nedenler doğacak, ciddi bir kutuplaşmaya sebebiyet verecektir. İlerleyen süreçte Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası olarak işçi arkadaşlarımız yetkiyi bize teslim edince nasıl etkili olunacağına hep beraber şahit olacağız. Türk-İş Konfederasyonu bağlı olan sendikamız durumu yakinen takipçisi olacak ve ilgili düzenlemenin eski düzenlemeye dönülmesi için mücadelesinden vazgeçmeyecektir” ” dedi.

Muhabir: Hakan Aydın