Osmanlı'nın ilk fethettiği topraklardaki bu evler görenleri tarihi yolculuğa çıkarıyor Osmanlı'nın ilk fethettiği topraklardaki bu evler görenleri tarihi yolculuğa çıkarıyor

Konya 3. Ana Jet Üssü'nde Türk Yıldızları'na ait F-5 tipi eğitim uçağı henüz bilinmeyen nedenle düştü.

Paraşütle atladığı belirtilen pilotun tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldığı açıklandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi.

Olay yerinden paylaşılan ilk görüntülerde Türk Yıldızları Parkı'nın yakınına düşen uçağın enkazından dumanlar yükseldiği görülüyor.

BELEDİYE BAŞKANI: "CAN KAYBI YOK" DEMİŞTİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Şehrimize ve kahraman Türk Yıldızları’mıza geçmiş olsun. Şu ana kadar bize ulaşan bir can kaybı yok çok şükür. Gelişmeleri takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ACI HABER GELDİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan, yaptığı açıklamada askeri uçağın düştüğü bölgede bulunan şantiyede görevli iş makinesi operatörü bir vatandaşın şehit olduğunu duyurdu.

MSB: İNCELEME BAŞLATILDI

MSB'den yapılan açıklamada "Konya’da eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımız saat 12.51’de henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Kaza kırıma uğrayan uçağımızın pilotu atlayarak kurtulmuş, hastaneye sevk edilmiştir. Uçağın düştüğü bölgede pist onarım çalışması yapan bir personelimiz ise şehit olmuştur. Konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

F-5 EĞİTİM UÇAĞI ÖZELLİKLERİ NELER?

Mürettebat: 1
Uzunluk: 14.35 m
Yükseklik: 4.10 m
Kanat açıklığı: 7.85 m
Kanat alanı: 17.28 m²
Yüklü ağılığı: 9.300 kg
Motor: 2 x General Electric J-85
Itiş gücü:15.5 kN
Maksimum hız: 1526 km/s (1.2 Mach)
Menzil: 1815 km
Çıkabildiği maksimum yükseklik: 15.400 m

Editör: Mehmet Ali Atalay