Sosyal devlet anlayışı ile ihtiyaç ve hak sahibi vatandaşlara destek ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda SGK kapsamında asgari ücretli çalışanlar için müjdeli haber geldi. Devlet, çalışan kadınlara karşılıksız ve geri ödemesiz şekilde nakit desteği sağlayacak. SSK bünyesinde çalışan ve doğum yapan kadınlar, dilekçe ile başvuruda bulunmaları durumunda PTT şubelerinden veya banka hesaplarına yatırılması kaydıyla karşılıksız 33.387 TL’lik ödeme alacak.

SGK’dan, çalışan kadınlara yönelik nakit destek ödemesi ile ilgili açıklama geldi. Doğum parası olarak da bilinen veya rapor ücreti olarak birçok kişinin yararlandığı söz konusu ödemeler, devlet tarafından koşulları sağlayan kişilere karşılıksız ve geri ödemesiz olarak veriliyor. Milyonlarca çalışan kadını yakından ilgilendiren sosyal yardım ve destek ödemeleri kapsamında dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekiyor. Ödemeler kimlere, hangi koşullarda verilecek? İşte detaylar…

KADIN ÇALIŞANLARA 33.387 TL’LİK ÖDEME

Tam zamanlı sigortalı çalışan ve 180 gün sigorta ödemesi bulunan kadınlar için verilen karşılıksız ve geri ödemesiz nakit desteğinde detaylar ortaya çıktı. Kadınların çalışma hayatından uzaklaşmaması ve kopmaması için kadınlara bu ödeme SGK tarafından doğumdan önce ve doğum sonrası için veriliyor.

Memur ve emeklinin maaşına ocakta ne kadar zam yapılacak? Memur ve emeklinin maaşına ocakta ne kadar zam yapılacak?

Çalışan kadınlar doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra olmak üzere doğum izni kullanabiliyor. Çoklu gebelik durumlarında izin süresi uzayabiliyor. Doğum izni parası da asgari ücrete göre belirleniyor. Bu kapsamda 2023 yılı için doğum izni tutarı da 33.387 TL olarak belirlenmiş durumda. Söz konusu ödemeler, asgari ücretin 6,5 katını geçmeyecek şekilde ödeniyor.

BAŞVURU DETAYLARI NELER?

Doğum izni ödemesi almak isteyen kadın çalışanlar, dilekçe ile başvuruda bulunabilir. SGK’ya yazılı başvuru yapan kadınlar, işe döndükten sonra doğum izni parasını alabiliyor ve başvuru için kadınlara 1 yıllık süre veriliyor. Doğumdan sonraki 1 yılı kapsayan bu sürede başvurusu onaylanan kadın çalışanlar, PTT üzerinden veya bildirecekleri IBAN numarası kanalı ile ödemelerini alabiliyor.