GAZİLER DERNEĞİ BAŞKANI TUTUKLANDI GAZİLER DERNEĞİ BAŞKANI TUTUKLANDI

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, deprem bölgesi dönüşünde izlenimlerini aktarmak için basın toplantısı gerçekleştirdi. İzlenimlerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özcan, birinci derece deprem bölgesi olan Bolu için kritik açıklamalar yaptı.

İSA SAYIN’IN DERDİ NE?

Başkan Özcan, Bolu’nun deprem riski sıralamasında birinci derecede olan bir kent olması nedeniyle binaların daha sağlam yapılması için statik yönetmeliğini ağırlaştırdıklarını ancak engelle girişimleri olduğunu ifade ederek, “Bizim geçenlerde birkaç meclis toplantısında tartışma konusu olan bir konumuz var. Bizim statik yönetmeliğimiz dünyanın en ağır statik yönetmeliği. Ama biz belediye meclisinde karar alarak daha da ağırlaştırdık. Bizim kavgamız buydu. Hatta bununla ilgili bazı inşaat mühendisleri dava açmaya kalkıyorlar. İsim de vereyim bunlardan birisi Saadet Partisi İl Başkanı. Söyleyin açmasın. Riski gördü” dedi.

BİLGİSAYARLARINA EL KONULSUN!

Özcan, inşaat mühendislerinin bilgisayar programıyla daha az demir kullanarak çizdikleri projeleri onaylatabildiklerini belirterek, “Burada bana anlatılan mesele şu. Aynı 5 katlı binayı bir mimar çiziyor. Sonra inşaat mühendisinin birisi değişik bir program kullanarak 60 ton demirle çözüyor. Bir başkası da 80 ton demirle çözüyor. Sistem ikisini de kabul ediyor. Müteahhit olarak seni kurtaran 60 tonla mı çalışırsın yoksa 80 tonla mı? Biz o yönetmeliği binalar daha sağlam olsun diye çıkararak yapı güvenliğimizi artırdık. Öyle bir deprem Bolu’da yıkım olur. 1999 öncesinde yapılan binaların bir kısmı büyük risk altında. İhsaniye ve Gölyüzü mahalleleri zemin olarak çok büyük risk arzediyor. Akpınar, Semarkant, Karaçayır ve Aktaş mahallelerinde eski yapılar var. Buralar riskli. Ama şehrin kuzeyinde çok büyük bir darbe olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.