Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adı Bolu’da bulunan bir caddeye verilecek. Denktaş’ın bir heykeli de adının verildiği caddeye dikilecek. TESUD Bolu Şube Başkanı Ahmet Şerafettin Yamaner tarafından Ankara’da yaptırılan heykel tamamlandı.

“HEYKELİN BOYU 285 SANTİMETRE”

Heykele ilişkin bilgi veren Yamaner, “Heykelin boyu 285 santimetre. Kaidenin yüksekliği 100 santimetre. Toplam yükseklik 400 santimetreyi geçecek. Ağırlığı da bin kilograma yakın. Heykel, bronz döküm olarak yapıldı. Ankara Etimesgut Belediyesi heykel Atölyesinde heykeltraş tarafından kil ve polyester olarak yapılıp, Karabük’te Bronz kalıp yapıldı. Ramazan Bayramı sonu inşallah heykeli sizlerle beraber dikeriz” dedi.

“DENKTAŞ İSMİNİN BOLU’DA GÜZEL BİR YERE VERİLMESİ İSTENMİŞTİR”

Denktaş’ın adının Bolu’da güzel bir noktaya verileceğini aktaran Yamaner, “Üç asker kökenli dernek olan Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD), Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği(TEMAD) ve Muharip Gaziler Derneğini temsilen TESUD Bolu Şubesi olarak, Bolu Belediyesi Meclis Başkanlığına 29.08.2022 tarihinde verdiğimiz dilekçede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş isminin Bolu’da güzel bir yere verilmesi istenmiştir. Aynı toplantıda, TESUD Bolu Şube Başkanı olarak Meclis Başkanlığınca bu konu ile ilgili bir sunumda bulunmam istendi. Oylama öncesi yaptığım sunum üzerine; Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan da benden isim verilecek olan yere Denktaş’ın heykelinin de benim tarafımdan yapılmasını rica etti. Bende memnuniyetle kabul ettim” ifadelerini kullandı.

“MECLİS ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bolu Belediye Meclis üyelerine teşekkür eden Yamaner, “Belediye Meclisimizde bulunan dört siyasi partimizin değerli üyeleri vefa örneği göstererek KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ismini ‘oy birliği’ ile güzel bir bulvara verdiler. Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Tüm Türkiye’de yaptığım araştırmalar neticesinde; Ankara Etimesgut Belediyesinin Tarih Müzesinde Osmanlı ve Türk büyüklerinin heykelleri çok hoşuma gitti” ifadeleri kullandı.

“ALT YAPI VE KAİDE ÇALIŞMALARI BELEDİYEMİZ TARAFINDAN YAPILACAK”

Heykelin altyapı çalışmalarının Bolu Belediyesi tarafından yapılacağını aktaran Yamaner, “Etimesgut Belediyesi heykel atölyesinde kil(çamur) ve polyester kalıpları yaptırdım. Heykelin boyu 285 cm’dir. Heykelin dayanaklı olması içinde polyester heykeli bronz döküm yaptırmak üzere Karabük’te anlaştığım Bronz döküm şirketine naklettim. Heykelin konacağı yerin alt yapı ve kaide çalışmaları Belediyemiz tarafından yapılacaktır. Kaide üzerine yazılan sözler ‘Rauf Raif Denktaş’ın Özlü Sözleri’ kitabından seçilmiştir. Başta Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’a ve özveri ile çalışan personellerine teşekkür ederim” diye konuştu.

DÜZCE - Otomobille cipin çarpıştığı kazada 2 kişi yaralandı DÜZCE - Otomobille cipin çarpıştığı kazada 2 kişi yaralandı

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Yamaner, heykelin yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu çalışmalarımda araştırma ve fikirleri ile bana yardımcı olan Ankara ‘da ikamet eden Bolu Komando Tugayından emekli P. Kd. Alb. Mehmet Yolcu’ya teşekkür etmek isterim. 02.02.2023 tarihinde heykeli yaptırdığım yer olan Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Enver Demirel ve Heykeltıraş Alper Çınar beyi ziyaret ettim.  Kendileri ile Bolu’da yapacağım çalışmalarla ilgili çok değerli fikir alışverişinde bulunduk. Ziyaretlerimde çocuklarım Çağlar ve Fatih ile Em.Kd.Alb. Mehmet Yolcu’da bulundular.  Ayrıldıktan sonra Başkent Üniversitesi Kıbrıs Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr.Mehmet Balyemez’i ziyaret ettik. Doç. Dr. Mehmet Balyemez Kıbrıs Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştı. Bende konferanslarını izlemiştim” şeklinde konuştu.

“RAMAZAN BAYRAMI SONUNA ERTELEMEYİ UYGUN BULDUK”

Yamaner, yaşanan deprem felaketi nedeniyle, heykel açılışın ertelendiğini dile getirdi:

“Heykel yapımı ve açılış konusunu görüşürken bu faaliyetlerin bir panel ile başlamasının çok daha uygun olacağını kararlaştırdık. Heykelin açılış tarihini de, büyük acılara sebep olan deprem felaketinden dolayı Ramazan Bayramı sonuna ertelemeyi uygun bulduk. O tarihe kadarda havaların düzeleceğini Kıbrıs’tan ve diğer illerden gelecek davetliler içinde iyi olacağını düşündük. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın siyaset üstü bir devlet adamı, bir mücahit, bir kahraman olması dolayısıyla Anavatan ve Yavruvatan Cumhurbaşkanlarını, aile bireylerini, Bakanlarını, Milletvekillerini, Üniversite hocalarını Valimiz Sayın Erkan Kılıç, Belediye Başkanımız Tanju Özcan’la beraber davetli listesi tespit edeceğiz. Heykelimiz bitmiştir. Bronz üzerine Metalik Koruyucu vernik atılarak koruma altındadır.”