Gıda Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜciTA) Bolu Temsilcisi Gıda Yük. Müh. Cem Kösemeci, Bolu'nun tescilli coğrafi işaret sayısının 26'ya ulaştığını açıkladı. Cem Köseci yaptığı açıklamada;

MENGEN PEYNİRİ KORUMA ALTINDA

“Odamızın teknik desteği, Mengen Kaymakamlığı ve Mengen Belediyesi işbirliği ile başvuru süreci yürütülen; arşiv taramasında ilk olarak 1916 ve 1921 yılına ait tarihi kaynaklarda adına rastladığımız Mengen Peyniri; nihayet coğrafi işaret tesciline kavuşmuş ve böylece, nadide bir Anadolu peynirimiz daha hukuki olarak koruma altına alınmıştır.

BOLU'NUN TESCİLLİ COĞRAFİ İŞARET SAYISI 26'YA ULAŞTI

Baibü’den Tübitak Destekli Çevreci Ürün Baibü’den Tübitak Destekli Çevreci Ürün

Mengen Peyniri'nin tescillenmesiyle; Mengen Kedibatmaz, Mengen Kaldırık Dolması ve Mengen Höşmerimi'nin ardından ilçemizin tescilli coğrafi işaret sayısı 4'e; Bolu'nun ise tescilli coğrafi işaret sayısı 26'ya ulaşmıştır.

Coğrafi işaret, yalnızca ürünü değil, aynı zamanda yöreyi ve üreticileri haksız rekabete karşı koruyan bir sistemdir. Bu sebeple, tescil belgesinde de belirtildiği üzere, Mengen Peyniri üretimi yalnızca Mengen sınırları içerisinde, Mengen'den temin edilen süt ile yapılabilecektir. Mengen ilçe sınırları dışındaki bir işletmede veya ilçe dışından temin edilen süt ile üretilen bir peynir, Mengen adını taşıyamayacaktır.

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu gereği, tescil ettiren, hakların korunmasında hukuki süreci yürütmeye yetkilidir. Denetimler; tescil ettiren kurumlarımızın sorumluluğunda düzenli olarak her yıl en az bir kez, şikayet veya gerekli görülen hallerde ise her zaman yapılmalıdır.

Gıda Mühendisleri Odası ve YÜciTA olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilimizin ihtiyaç duyduğu kırsal kalkınma projelerine destek olacağımızı bildirir; tüm emeği geçenleri kutlar; tescilin ilçemiz ve üreticilerimiz için hayırlı olmasını dileriz” dedi.