Yakabayat köyünde ikamet edenler hemen bir mezarlık komitesi kurarak komitenin başına İsmail Öztürk'ü getirdiler. Köy halkı İsmail Öztürk'ün organizasyonunda hemen çalışmalara başladı ve köy mezarlığı için adeta seferberlik ilan edildi.

Bu Pazar günü açılışı yapılacak köy mezarlığı için tüm vatandaşları Yakabayat Köyünde mevlidi şerife davet eden İsmail Öztürk nasıl bir çalışma yaptıklarını anlattı. Öztürk, " Bolu Belediyesi görevlilerince ilk etapta mezarlık içi temizlenmiş, bundan esinlenerek köy halkını bir araya getirerek gönüllük esası ile mezarlık içindeki taşlar toplanmış , ağaçlar budanmış, gereksiz ağaçlar kesilerek girilebilir hale getirilmiştir. Tarafımızdan mezarlık komitesi kurularak çalışmalara başlanmış , projeler çizilmiş ve harekete geçilmiştir. Öncelikle mezarlık etrafının beton duvarlar ile çevrilerek, üzerlerinin demir çitlerle çevrilmesi, mezarlık içine 3 mt. Genişliğinde yol yapılması ve yanlara ladin ağaçlarının dikilmesi sağlanmıştır, en özeli köyümüzün  içme suyunun mezarlığa uzaklığı sebebi ile çeşme ihtiyacı 400 metre uzaklıktan su bulunmuş ve Bolu'da eşi benzeri az bulunan çeşme inşaa edilmiştir. 

Yaklaşık 2 ay gibi kısa sürede atalarımızın evi ve bizimde er yada geç gideceğimiz evimiz pırıl pırıl hale getirilmiştir.

Bolu’da iş arayanlara müjde Bolu’da iş arayanlara müjde

Köyümüz halkı ve hayırseverler vesilesi ile bolu belediyemizinde büyük desteği ile bitirilmiştir. Tüm köy halkımız rahatlıkla mezarlığı ziyaret edip girilebilir ve dualarıyla atalarını anabilmektedir. Son olarak mezarlık içinde mevlid-i şeri f okutulacaktır. Emeği geçenlerden allah razı olsun" dedi.

Komite mezarlığın düzenlenmesi için yaklaşık 1 milyon TL para harcadı.

Haber:bolugazetesi.com