fotogaleri-2

Halk arasında doktor çorbası olarak adlandırılan, doğal antibiyotik olarak bilinen kızılcık tarhanası özellikle kış aylarında soğuk algınlığının en büyük tedavi yöntemidir.

2017 yılında coğrafi işareti ürün olarak tescillenen Bolu Kızılcık Tarhanası, 1-3 mm partikül boyutuna sahip, pembe-kırmızı rengi olan toz haldeki pişmemiş yöresel bir üründür. Geleneksel tarhanadan farkı yapım aşamasında yoğurt kullanılmamasıdır. Kızılcık meyvesi püresi, buğday unu ve tuz ile üretilen Bolu Kızılcık Tarhanası sadece çorba şeklinde tüketilir.

Bolu Kızılcık Tarhanası yapımında kullanılan can alıcı kırmızı rengi ile kızılcık Bolu Dağları’nın eşsiz meyvelerinden biridir. Kızılcık bol miktarda C Vitamini içerir, organik asitler, mineraller (magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum) ve proteinler bakımından zengindir. Kızılcık meyvesinin ayırt edici özelliği ürünün kurutulduktan sonra da koyu pembe-kırmızı renge sahip olmasıdır. Asitlik oranı geleneksel yöntem ile yoğurt kullanılarak üretilen tarhanalara göre yüksektir. Meyvenin çekirdeğe oranı oldukça fazladır. Dolayısıyla kolaylıkla meyve püresine işlenebilirdir. Kullanılan buğday unu ülkemizde yetiştirilen yerli, sert, kırmızı ekmeklik buğdayların unudur. Kullanılan tuz ise yemeklik, rafine, iyotlu tuzdur.

Bolu Kızılcık Tarhanası üretim aşamalarının tamamı Bolu İli coğrafi sınırları içerisinde yapılmaktadır. Üretimde kullanılan başlıca hammadde koyu pembe-kırmızı renge sahip kızılcık meyvesi iklim özelliklerinin etkili olduğu Bolu Dağlarından toplanarak Bolu’daki işletmelerde geleneksel ustalarca işlenir. Üretimin diğer başlıca hammaddesi ekmeklik buğday unu, öncelikle Bolu’da yetiştirilen ekmeklik buğday olmasına özen gösterilerek, bulunmadığı zamanlarda ülkemizin diğer bölgelerinde yetiştirilen ekmeklik buğdaylardan öğütülen unlar da kullanılabilmektedir. Ekmeklik buğday ununun kesinlikle katkısız, antimikrobiyel madde içermemesi dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Kızılcık Tarhanası, kendine özgü ekşimsi, meyve aromalı lezzetini, ön kurutma ve son kurutma aşamalarının özellikle Bolu ikliminde yapılması ile kazandığı tespit edilmiştir. Ayrıca, karışımda kullanılan hammaddelerin yoğurulması sırasında hamur kıvamının ayarlanması da Bolu’da gelenekten yetişmiş ustaların kabiliyetleri sayesinde yapılabilmektedir.

KIZILCIĞIN FAYDALARI

İdrar yolu enfeksiyonlarına önler

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcıdır. Bunun nedeni kızılcıkların proantosiyanidinler veya kısaca PAC’ler olarak adlandırılan bir antioksidanla yüklü olmasındandır. PAC’ler, bakterilerin idrar yolu duvarına yapışma kabiliyetini azaltır ve böylece idrar yolu enfeksiyonları geliştirme şansını azaltır.

Sindirimi artırır

Lif genel bağırsak sağlığı için harikadır ve kızılcık da onunla doludur. Sağlıklı bir sindirim sistemi için liflere ve düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmeye ihtiyacımız vardır. Lif sizi daha uzun süre tok tutarak sağlıklı olmayan besinleri tüketmenize engel olur.

Kötü kolesterolü düşürebilir

Düşük kalorili kızılcık suyunun düzenli tüketilmesi, kolesterolün diğer bir bileşeni olan LDL veya“ kötü ”kolesterol ve trigliseritleri azaltabilir. Ancak kızılcık suyu tüketiyorsanız şekersiz ve doğal olduğundan emin olun: Yapılan çalışmalar şekerin kolesterol düzeyleri üzerinde ters bir etkisi olduğunu göstermektedir.

Enflamasyonu azaltır

Enflamasyon, kalp hastalığı, otoimmün hastalık, kanser, diyabet ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok kronik durumun kökenindeki sebeptir. Neyse ki, kızılcık gibi antienflamatuvar yiyecekler, zengin antioksidan içeriği sayesinde doğal olarak enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Kızılcık gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketmek, serbest radikallerin etkisiyle savaşmak ve iltihabı hafifletmek için kolay bir yoldur.

Bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir

Araştırmalar kızılcıkların göğüs, kolon, akciğer ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede yardımcı olabilecek kanserle mücadele eden maddeler içerdiğini göstermektedir. Aslında, hem insan hem de hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar; kızılcıkların tümörün ilerlemesini yavaşlatmasına ve kanser hücrelerinin büyümesini engellemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile birlikte, kızılcık, en yaygın kanser türlerinden bazılarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yüzden kanserle mücadele eden yiyecekler olarak kabul edilirler.

Kalp hastalığı riskini azaltın

Araştırmalar, diyetinize kızılcık eklemenin, kanın pıhtılaşmasını engelleme, kan basıncını düşürme ve iltihaplanmayı azaltma yeteneklerinden dolayı kalp sağlığına bir dizi yarar sağlayabileceğini göstermektedir.

KIZILCIK TARHANASI ÇORBASI NASIL YAPILIR

MALZEMELER:

1 çay bardağı kuru kızılcık tarhanası

5 su bardağı su

3 diş sarımsak

Bir fiske karabiber

Van Gölü'nün çekilmesiyle Selçuklu mezar taşları ortaya çıktı Van Gölü'nün çekilmesiyle Selçuklu mezar taşları ortaya çıktı

Nane

Limon, tuz

YAPILIŞI:

4 su bardağı su kaynatılacak. Kuru kızılcık tarhanası 1 bardak soğuk su içinde ayrı bir kapta karıştırılarak eritilecek. Su kaynayınca hazırladığımız karışım tencerenin içine yavaş yavaş eklenecek. Karıştırılarak 5 dakika kaynatılacak. Üzerine karabiber, nane ve dövülmüş sarımsak eklenecek. Afiyet olsun..