Mengen’de barkod uygulaması başladı Mengen’de barkod uygulaması başladı

Bolu’nun Umutkent Mahallesi’ndeki belediye tarafından projelendirilen deprem müzesi yenilendi. Bolu Belediyesi tarafından projelendirilen ve ihalesi yapılan yeni binaya,  12 Kasım Gençlik Merkezi ve Sosyal Tesisi ismi verildi. 7 milyon 261 bin lira bedelle tamamlanan yeni deprem anıtının, 24 Kasım Cuma günü açılması planlanıyor.

Bolu’da 1999 Düzce Depremi’nde hayatını kaybedenler anısına yaptırılan ve ancak uzun yıllardır atıl halde bekletilen Deprem Anıtı’nın yerine Bolu Belediyesi çok daha işlevsel bir yapı inşa etti. “12 Kasım Gençlik Merkezi ve Sosyal Tesisi” adı verilen yeni yapı için 9 milyon bin TL yatırım yapıldı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, düzenlenen basın toplantısında 12 Kasım Gençlik Merkezi ve Sosyal Tesisi’ni gazetecilere tanıttı. Burada konuşan Özcan, 1999 Düzce Depremi sonrası yapılan Deprem Anıtı’nda yaşanan aksaklıklara değinerek, “Eski anıt bir türlü dikiş tutmadı. Belediye orayla ilgili 4 kez tadilat yapmış ama su problemini çözememiş. En son biz gelmeden önce bir mantarcıya kiralanmıştı. Bolu’ya yakışmayan görüntülerdi. Biz de buraya ne yapabiliriz diye düşündük. Sonrada bu proje yapıldı.” dedi.

“Türkiye’de en başarılı ilk 20 proje arasına girdi”

Özcan, yeni yapıda depremi çağrıştırması nedeniyle eğrisel mimari tekniği kullanıldığını ifade etti. Projenin detaylarından bahseden Özcan, “Bu proje 2022 yılında Türkiye’de yapılan tüm mimari projeler arasında en başarılı ilk 20 proje arasına girdi. Bu projeler arasında sadece kamu projeleri yok özel projeler de var. O anlamda da bizim açımızdan büyük bir değeri var.” diye konuştu.

“Açılışını 24 Kasım’a planlıyoruz”

Son olarak yapı ile ilgili teknik bilgiler de veren Özcan, “Burası 470 metrekare taban alanına sahip. Toplam 900 metrekare inşaat alanı var. 5 bin metrekare de peyzaj alanına sahip. Biz burayı sosyal tesis-kafe şeklinde dar gelirli vatandaşlarımızın kullanımına sunalım istedik. Alt kısmında da hem depremi simgeleyen fotoğraflar var hem de etüt merkezi olarak planladık. Gençlerimiz buraya gelip, öğretmenlerimiz eşliğinde ders çalışabilecekler. Gece görselleri de oldukça farklı. Bu bölgede böyle bir yapı yok. Açılışını 24 Kasım’a planlıyoruz. Bir aksilik olmazsa o tarihte halkımızın hizmetine sunacağız. Ben şimdiden Bolu’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.