Orman Bakanlığı tarafından 19 Aralık 1988’de “Tabiat Anıtı” olarak tescillenen bu doğa harikası, Düzce’nin turizm açısından kıymetli bir varlığı konumunda. Samandere Şelalesi, görkemli ve bozulmamış güzelliğiyle zengin bitki örtüsüyle birlikte muhteşem bir manzara sunuyor.

Dünya’da Sadece 2 Tane Var

Dünya üzerinde sadece iki örneği bulunan bu benzersiz özelliğe sahip olan Samandere Şelalesi’nin bulunduğu bölgede, ‘Cadı Kazanı’ olarak adlandırılan ve hala oluşumunu sürdüren doğal oluşumlar yer alıyor. Bu özellikle, Kanada’nın Jasper şehrinde bulunan Maligne Canyon içerisindeki Maligne Şelalesi’nde de gözlemlenebiliyor. Düzce’nin Samandere Şelalesi gibi, Maligne Şelalesi de ‘Cadı Kazanı’ olarak adlandırılan oyuklardan akan sularıyla dikkat çekiyor.

Hasadı yapılıp geliri kız öğrencilere bağışlanacaktı: Çilek tarlasını talan ettiler Hasadı yapılıp geliri kız öğrencilere bağışlanacaktı: Çilek tarlasını talan ettiler

Samandere Şelalesi’nin konumu ise Yanık, Samandere Köyü İç Yolu, 81100 Derdin/Düzce Merkez/Düzce olarak belirlenmiştir. Ziyaretçilere piknik olanakları ve yeme içme tesisleri gibi imkanlar sunan bu doğal güzellik, aynı zamanda günübirlik ziyaretler için ideal bir seçenek sunuyor.

Bu Şelale Sizi Büyüleyecek, Ama Dikkatli Olun

Ancak, bu muhteşem şelaleyi ziyaret etmek isteyenlerin dikkatli olmaları ve güvenlik önlemlerine uymaları önem taşıyor. Çünkü Cadı Kazanı şelalesi, dünyanın en tehlikeli şelaleleri arasında yer alıyor. Görsel ve doğal zenginliklerle bezeli bu eşsiz şelale, Düzce’nin turizm potansiyelini güçlendirmeye devam ediyor.

GEREDEMEDYATAKİP