(Haber: Murat Kalaycı)

ASRİAD YÜRÜTME KURULUNDA BOLU DAMGASI ASRİAD YÜRÜTME KURULUNDA BOLU DAMGASI

Tokadi Hayreddin Hazretleri, ömrünü İslam’a hizmete adamış, yıllarca öğrenci yetiştirdikten sonra manevi bir uzlete çekilmiş ve hayatının son yıllarını Bolu’nun sakin ormanlık alanında geçirmiştir. Türbenin bulunduğu Elmalık köyü sınırlarındaki ormanlık alanda, şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta konumlanmıştır.
ZİYARETÇİLERİN UĞRAK NOKTASI
Türbe, Halvetiyye tarikatı mensubu olan Hayreddin-i Tokadi ve müritlerine ait mezarların yanı sıra, yaz kış her daim ziyaretçilerine açıktır. Hicri takvime göre 937 yılında, miladi takvime göre ise 1535 yılında vefat eden Hayreddin-i Tokadi Hazretleri’nin türbesini ziyaret eden vatandaşlar, burada dua ederek ibadetlerini gerçekleştiriyorlar.
Türbenin hemen yanı başında bulunan aşevi ve mescit, ziyaretçilere hizmet etmektedir. Türkiye’de bir ilki temsil eden aşevi, hayırsever vatandaşların desteğiyle ayakta kalmaktadır. Ayrıca, cami inşası da devam etmekte olup tamamlandığında, mescit kütüphaneye dönüştürülecektir.
MEKANIN BEREKETİ ZİYARETÇİLERİ SARIYOR
Tokadi Hayreddin Türbesi imam hatibi, Hazret’in hayatıyla ilgili bilgileri paylaşarak, onun derin bir manevi iradeye sahip olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca, Türbe yanındaki mekanda, ziyaretçilere 12 yıldır ücretsiz yemek ikramı yapıldığını belirtmiştir.
Türbe ziyaretçileri, Tokadi Hayreddin Hazretleri’nin manevi etkisinden ve dualarının kabul olma potansiyelinden bahsetmişlerdir. Taştan, türbenin güzelliklerinden etkilenmiş ve ailesiyle birlikte memnuniyetle ziyaret etmiştir. Vatandaş, Hazret’in bereketli duasının etkilerini kişisel deneyimleriyle açıklamıştır.
Tokadi Hayreddin Hazretleri Türbesi, sadece bir tarihi mekan değil, aynı zamanda manevi bir merkezdir. Ziyaretçileri, iç huzuru bulmaları ve dualarını etkili kılmaları için davet etmektedir.