HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte sayıları 3 yılda 15 kat artan yabancı öğrencilerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Özcan, ajanslar aracılığıyla Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne getirilen özellikle siyahi öğrencilerin kriminal araştırmalarının dahi yapılmadığını bildiğini söyledi.

“ÖNLEM ALACAĞIZ”

Başkan Özcan, Bolu’daki yabancı öğrenci sayısının daha fazla artmaması için önlem alacaklarını belirterek, “Otobüs ücretlerine astronomik olarak zam yapacağız. Yetkilerimiz sınırlı ama neler yapabileceğimiz konusunda çalışıyoruz. Bunlar öğrenci mi değil mi belli değil. Geldikleri yerlerde suça karışıp karışmadıkları belli değil. Kim oldukları belli değil. Geçici sığınmacılardan çok bir farkları da yok. içlerinde illa ki iyi niyetli olarak Türkiye’ye gelerek okumaya çalışanlar vardır. Ama özellikle Afrika kökenlilerin ben kriminal bir araştırmasının dahi yapılmadığını biliyorum. O yüzden dikkatli davranmak lazım. İlla yazılı başvuru yap deniliyorsa ben yazılı başvurumu da cumhuriyet savcılığına tarihe not düşmek adına yaparım. Bununla ilgili rapor hazırlıyorum. CHP Grup Başkanvekili’ne de anlatacağım. Daha önce Karabük milletvekilleri bu tehlikeye dikkat çekmiş olsalardı, Karabük dünyaya rezil olmazdı” dedi.

Özcan ayrıca, “Bugün bildiklerimin tamamını anlatmıyorum. İzzet Baysal Vakfı’na ayrıntılı bir dilekçe yazacağım. Vakıfın da cumhurbaşkanı ve YÖK’e gelişmeleri bildirmesini isteyeceğim. Bolu hiçbir zaman Karabük ve tarikatların merkezi haline gelmeyecek” ifadelerini kullandı.

“102 ÜLKEDEN ÖĞRENCİ VAR”

Özcan, BAİBÜ’de 102 ülkeden öğrenci olduğunu belirterek, “Yabancı uyruklu öğrencilerin Bolu’da eğitim görmesine karşı değilim ama burada ölçü kaçtı. Karabük Üniversitesi’nin eski rektörü ve onun şuan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde görevli akıl hocası İbrahim Kürtül sayesinde dünyaya rezil olduk. Şuanda 90 kişilik bölüme 50 yabancı öğrencilik kayıt açmışlar. Bunlar istedikleri zaman geliyorlar. Şuan tespitlerimize göre 102 ülkeden öğrenci var. Kendi ülkelerinde ne mezunu olduklarını bilmiyoruz. Bazı ajanslar türedi. Somali’den başvuran kişiye üniversitesine göre para alıyorlar. Kendi komisyonları da hariç. Bu ajanslar dünyanın 4 bir yanından yabancılara oturma izni alabilmeleri için öğrenci yapıyorlar. Bizim üniversitedeki sayının 5 bine yaklaştığı söyleniyor. Bolu üniversitesi niye böyle bir tercihte bulundu. Burası tek vakıf destekli üniversite. Burası kurulurken kaliteli insanlar yetişsin diye kuruldu. Rektör olarak hangi manevi üst akılla üniversitenin adını kirletiyorsun. Kaliteyi düşürüyorsun” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE YÖNETİMLERİNE TARİKATLAR HAKİM OLUYOR”

Başkan Özcan, “Neden üniversite yönetimlere tarikatlar hakim oluyor. Tarikatlar ajanslar üzerinden gelen bu paradan ne kadar devşiriyor. İbrahim Kürtül denilen şahıs kimdir? 1980 öncesinde solda fraksiyonlar vardı şimdi tarikatlar arasında fraksiyonlar var. Rant kavgaları başladı aralarında. Üniversiteler tarikatlar arasında paylaştırıldı. Buralar medrese değil. Pozitif eğitim verilmeli. Bu kadar öğrenciyi doldurarak ne amaçlanıyor? Bolu’da 3 yılda 15 katına çıkan bir sayıdan bahsediyoruz. İleride Karabük’ten daha kötü duruma düşeriz” ifadelerini kullandı.

“REKTÖR GÖREVDEN ALINSIN”

Tanju Özcan, BAİBÜ rektörü Alişarlı’nın görevden alınmasını isteyerek, “YÖK Başkanı’na, cumhurbaşkanına bu rektörün görevden alınması için sesleniyorum. Üniversitede insanların liyakatına mı bakılıyor hangi tarikata yakın olduğuna mı bakılıyor. FETÖ konusunda yıllarca uyardık. Şimdi FETÖ ile mücadele var ama FETÖ’nün boşluğunu dolduran tarikatlar var. Yarın onlar başımıza bela olacak. Rektörlerden başlamak üzere tarikat bağlantısı olan tüm bürokratları görevden alınmasına davet ediyorum. Bunlar en fazla ülkeyi yönetenlerin başına bela olacak.

Yüzlerce Bolulu "Katil İsrail" diyerek yürüdü Yüzlerce Bolulu "Katil İsrail" diyerek yürüdü

İbrahim Kürtül denilen kişi Karabük Üniversitesi rektör yardımcısıydı. Rektör görevden alındıktan sonra bizim üniversitenin rektörü İbrahim Kürtül’ü enstitü müdür yapıyor. Bunlar üniversitede ev arkadaşıymış. Bunlar tuhaf bağlantılar. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığını, Valimizi göreve davet ediyorum. İbrahim Kürtül denilen şahıstan Bolu kurtulmalıdır. Rektör hoca iddiaların doğru olmadığını söylüyorsa şahsı görevden aldıktan sonra yaptıklarını araştırmayla başlasın” dedi.