SÖZLEŞMESİ DEVAM EDENLER BOLU’YA GELİYOR SÖZLEŞMESİ DEVAM EDENLER BOLU’YA GELİYOR

Parazitoit salımına; Mengen Kaymakamı Fatih Yıldız, Bolu İl Tarım Ve Orman Müdürü Zekeriya Ar, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü'nden Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Cenk Yücel, Biyolojik Mücadele Birim Başkanı Dr. Durmuş Erdurmuş, Entomoloji Birim Başkanı Dr. Aydemir Barış, Şube/İlçe Müdürleri, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

Kahverengi kokarca, son yıllarda Türkiye'de önemli bir tarımsal zararlı haline gelen istilacı bir böcek türüdür. Geniş konukçu ağı zararlının yaşam döngüsünü kolaylaştırarak mücadelesini zorlaştırmaktadır. Bu zararlı ile ilgili İl Müdürlüğümüz tarafından arazi ve bilgilendirme çalışmaları devam etmekte olup, gerçekleştirmiş olduğumuz 1000 adet parazitoit salımı ile kahverengi kokarcanın yumurtalarının parazitlenerek popülasyonunun kontrol altına alınması ve verdiği zararların azaltılması hedeflenmekte.

Fakat zararlı ile mücadele de biyolojik mücadelenin yanı sıra uygulanacak kültürel ve mekanik mücadele yöntemleri de önemli yer tutmakta. Kahverengi Kokarca sonbaharda kışlamak için özellikle ev, depo, iş yeri gibi korunaklı alanları tercih ettiği için bu alanlarda yapılacak olan mekanik mücadele (elle toplama) yıl içinde oluşacak popülasyonu düşürmek için oldukça önemli. Kimyasal kullanımı yerine uygulamış olduğumuz bu çevreci ve sürdürülebilir mücadele yöntemleri ile doğal denge korunurken, zararlı kontrol altına alınabilecek.

Kaynak: Haber Merkezi