GENÇ AŞÇILAR YARIŞTI GENÇ AŞÇILAR YARIŞTI

Dağıtım törenine Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, Seben Kaymakamı Tuğçe Orhan, İl Müdürü Sayın Zekeriya Ar, İl Müdür Yardımcısı Fahri Tetik, Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Gülkaya, Seben İlçe Müdürü Selçuk Güçbilmez, teknik personel ve yetiştiricilerin katılımı ile gerçekleşti. 
Proje hakkında bilgiler aktaran İl Müdürü Zekeriya Ar; “Müdürlüğümüzün hazırladığı özel idaremizin destek sağladığı Valiliğimiz koordinesi ile gerçekleşen projemiz ile çoban köpeklerimizden koyun-keçilerimize bulaşan ve sürülerimizde ciddi maddi kayıplara yol açan ekinokok parazitine karşı üreticilerimizin yanında olmaktan son derece mutluyuz ifadelerinde bulundu. 
Kist Hidatik köpeklerden insanlara bulaşan zoonoz bir hastalıktır. Tedavisi zor ve riskli bir paraziter hastalıktır. E.granulosus parazitinin yumurtaları köpek dışkıları ile çevreye atılıyor. Parazit yumurtalarının bulaşmış olduğu yiyeceklerin yenmesi veya elle temas edilerek ağıza götürülmesi sonucu insanlar hastalığa yakalanıyor. Yapılacak olan ilaçlı paraziter mücadele sonucunda köpeklerdeki parazitlerin yok edilmesi ve çevreye parazit yumurtalarının atılımının engellenmesi hedefleniyor. Bu proje ile tek sağlık yaklaşımına uygun olarak halk sağlığı, hayvan sağlığı, çevre sağlığı konusunda E.granulosus kaynaklı hastalık risklerinin azaltılması amaçlanıyor.
Bolu merkez ve ilçelerinde mevcut koyun-keçi sürülerindeki çoban köpeklerinin Echinococcos granulosus (E.granulosus) adı verilen parazitten arındırılacak. Böylece, çobanlar, sürü sahipleri, hayvanla temas eden diğer kişilerin kist hidatik hastalığına yakalanma riskinin azaltılması sağlanacak.   
Proje kapsamında 800 sürü sahibine ait 4000 adet köpekte Ekinokok parazitine karşı mücadele sağlanacak. Proje hakkında bilgilendirme ve dağıtım faaliyetleri koyun-keçi birliğimiz ile işbirliği içerisinde 8 ilçemizde eş zamanlı olarak başladı.
 

Editör: Havva AKÇA