Bolu Yöresel Yemekleri

1.      Ovmaç çorbası

2.      İmaret çorbası

3.      Abant kebabı

4.      Bolu kebabı

5.      Bolu köftesi

Çeşit çeşit mantarlar pazar tezgâhını beyaza bürüdü Çeşit çeşit mantarlar pazar tezgâhını beyaza bürüdü

6.      Mengen pilavı

7.      Paşa pilavı

8.      Kaldırık dolması

9.      Keşli cevizli erişte

10.  Bakla çullaması

11.  Kedi batmaz

12.  Yedigöller kebabı

13.  Kabaklı gözleme

14.  Çantıklı pide

15.  Patatesli köy ekmeği

16.  Bolu mantısı

17.  Çiğ börek

18.  Kaşık atması

19.  Saray helvası

20.  Bolu çikolatası

21.  Bolubeyi tatlısı

Doğanın en güzel manzaralarına sahip bir şehir olan Bolu, doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfağıyla da ön plana çıkıyor. Batı Karadeniz'de yer alan Bolu, Mengen Aşçılık Okulu ve Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali ile adını dünyaya duyuran bir şehir. Birbirinden lezzetli yemeklerin dünyaya yayılmasını sağlayan Bolu, Türk mutfağında da özel bir yere sahip. 'Bolu'nun meşhur yemekleri nelerdir? Bolu'nun yöresel yemekleri hangileridir?' sorularını sizler için cevapladık. İşte, Bolu mutfağından 14 nefis tarif:

Ovmaç Çorbası

Bolu mutfağından sıcak bir başlangıç yapmak isteyenler için ilk önerimiz ovmaç çorbası. Salça ve hamur parçaları ile hazırlanan bu çorba, ana yemeklerden önce servis ediliyor.

İmaret Çorbası

Ana malzemeleri süt ve pirinç olan imaret çorbası, Osmanlı'dan miras kalan bir lezzet. Sabahları ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıyla bilinen imaret çorbası, hem lezzetli, hem de kolay bir şekilde hazırlanıyor.

Bolu Mantısı

Mantı denildiğinde aklımıza ilk gelen Kayseri mantısı olsa da, Bolu mantısının yeri ayrıdır. İç harcında mantar kullanılan Bolu mantısı, yoğurt ve sos eşliğinde sunulur.

Bolu Kebabı

Patlıcan, kuşbaşı et ve mantar ile hazırlanan Bolu kebabı, yörenin en sevilen ana yemeklerinden biridir. Meşhur Bolu kebabı, ortalama 45-50 dakikada hazırlanır.

Bolu Köftesi

Bolu köftesi, sarımsaklı, kıyma ve mengen peyniri ile hazırlanır. 1 gece dinlendirilen köfte harcı, ızgarada pişirildikten sonra bol soğanla birlikte servis edilir.

Abant Kebabı

Bolu'nun meşhur yemeklerinden biri olan Abant kebabı, kızarmış ekmek ve patlıcan ile hazırlanır. Közlenen patlıcanlar etli harç ile doldurulduktan sonra pişirilir. Bolu da bulunan restoranların hemen hemen hepsinde Abant kebabına rastlayabilirsiniz.

Mengen Pilavı

Bolu'nun yöresel yemekleri arasında önemli bir yere sahip olan mengen pilavı, kuşbaşı et ve mantar ile hazırlanır. İsteğe göre dolmalık fıstık, badem ve ceviz konularak tatlandırılabilir.

Paşa Pilavı

Et, havuç ve bezelye ile hazırlanan paşa pilavı, Bolu ve çevresinde sık sık tüketilir. Bol malzemesi ve lezzetiyle çok beğenilen paşa pilavı, farklı baharatlarla da zenginleştiriliyor.

Çiğ Börek

Çiğ börek Eskişehir ile özdeşleştirilse de, Bolu yöresinde de rağbet görüyor. İsteğe göre kıymalı, peynirli ve patatesli olarak da sunulabiliyor.

Patatesli Köy Ekmeği

Bolu ve Afyonkarahisar'ın meşhur lezzetleri arasında yer alan patatesli köy ekmeği, odun fırınlarda pişirilerek hazırlanıyor. Özellikle sabah saatlerinde bulabileceğiniz patatesli köy ekmeği, kahvaltıların vazgeçilmezi olarak görülüyor.

Keşli Cevizli Erişte

Bolu mutfağında en çok kullanılan peynirler keş ve mengen peyniridir. Keş peynirli cevizli erişte, tereyağında kavrulduktan sonra sunulan bir yemek. Genellikle yoğurt ile birlikte servis ediliyor.

Saray Helvası

Kastamonu'da çekme helva olarak bilinen saray helvası, yalnızca 5 malzeme ile hazırlanıyor. İsteğe göre fıstıklı ve çikolata kaplı çeşitleri de bulunuyor. 

Bakla Çorbası

Bolu mutfağında bakla yemeklerine se sık sık yer veriliyor. Özellikle bakla çullaması ve bakla çorbası en çok ilgi gören yemekler arasında yer alıyor.

Bolu Usulü Kıymalı Kömbe

Kıymalı iç harç ile hazırlanan kömbe, bir börek çeşididir. Çay saatlerinde ve misafir ağırlarken sunulan kıymalı kömbeyi, kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

Zengin bir mutfağa sahip olan Bolu'ya bir gün yolunuz düşerse, dönüşte sevdiklerinize meşhur Bolu çikolatası, tereyağı ve saray helvası almayı unutmayın.