2024 kış tahminleri uzmanlar ve meteorologlar tarafından yapılan analizlere dayanıyor. İşte bazı büyük şehirler için kar yağışı tahminleri...

🔴 KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERİLDİ

Hava sıcaklıklarının sürekli olarak düşmesiyle birlikte, yılın ilk kar yağışının geleceği ve sıcaklıkların 10 dereceye kadar gerileyeceği tarih ortaya çıktı

🔴VORTEKS KAR FIRTINASI ETKİLİ OLACAK

Meteoroloji uzmanları, bu kışın Türkiye genelinde son derece zorlu geçeceği konusunda uyarıyorlar. Özellikle İstanbul gibi bölgelerde, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da vorteks kar fırtınasının etkili olabileceği konusunda uyarılar yapılıyor.

VORTEKS: Atmosfer içindeki dairesel veya kendi ekseni etrafında dönen hava akımına 'vorteks' deniyor. Vorteks kar yağışı, etkilediği noktalarda kısa sürede yoğun yağışlar ve kuvvetli fırtınalar oluşturmasıyla biliniyor. Vorteks, etkili olduğu lokasyonda kısa sürede bol yağış bırakır,ani fırtınaya neden olur.

🔴 MARAMARA VE KARADENİZ BÖLGESİ DİKKAT

Vorteks kar fırtınası, kutup bölgelerinden gelen soğuk hava nedeniyle Karadeniz üzerinde nem alarak yoğun kar yağışlarına neden olabilir. Bu durum, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nde yaşamı olumsuz etkileyebilir.

BOLU’DA KASIMIN 15'İNDEN SONRA KAR GELEBİLİR 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün en son verilerine göre, bu tarihten itibaren İstanbul'da lapa lapa kar yağışı görülebilir.

Gerede’nin Problemi Çözüme Kavuştu Gerede’nin Problemi Çözüme Kavuştu

İstanbul'un yanı sıra Ankara, Bursa, Sakarya, Gaziantep, Eskişehir, Ordu ve Bolu'da da kasım ayının 15'inden sonra kar yağışı görülebilir

Kar yağışının yoğunluğu ve süresi, hava koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ayrıca, diğer bölgelerde de kar yağışının etkili olması bekleniyor.