ÖZEL HABER: HAVVA AKÇA

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Takip Gazetesi olarak Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahir Gayret ile yapmış olduğumuz özel röportajda Bolulu esnafların sorunlarını konuştuk. Bolu Belediyesi’nin Türkiye genelinde en yüksek fiyattan işgaliye bedelini aldığını belirten Tahir Gayret,

“Bunu üzülerek söyleyeceğim, bizim diğer illerle yaptığımız temaslarda, yıllardır Bolu’da Bolu Belediyesi’nin aldığı işgaliye bedeli Türkiye genelinde en yüksek seviyede. Ancak burada bir yanlış anlaşılma olmasın, bu konu bugünden gelen bir konu değil, çok önceden geliyor. Biz bu konuda odalarımızla beraber devamlı belediyeye müracaat ediyoruz. Bunun düşürülmesi için çaba sarf ediyoruz. Öyle tahmin ediyorum ki şimdiki yönetimin, başta Belediye Başkanımız Tanju Özcan’ın bu konuda çalıştığını biliyorum. Onda da başarılı olacağız, işgaliye fiyatlarının düşürüleceği yanındayım” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ OLMA GÜNÜNÜ İNDİRMEYİ PLANLIYORUZ

Naci Görür 18 ili gözyaşlarıyla açıkladı: Kaderleri Hatay gibi olacak... Naci Görür 18 ili gözyaşlarıyla açıkladı: Kaderleri Hatay gibi olacak...

Bolu esnafının ekonomik sıkıntılardan nasibini aldığını söyleyen Tahir Gayret,

“Gündemde olan en önemli şey, şu an ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar. Ekonomik sıkıntıyı esnaf ve sanatkarlarımızla beraber Türkiye’deki tüm insanlar çekiyor. Bizim esnaflarımızla ilgili yapabileceğimiz şey sadece aldığımız bilgilerle piyasada yaptığımız çalışmalar neticesinde, yerelde ve genelde sorunları yukarı taşımak. Bu konuyla alakalı geçtiğimiz cuma günü Ankara’da Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu toplantı salonunda Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bey ile bir toplantımız oldu. O toplantıda biz Bolu birliği olarak sayın başkanımıza bir dosya sunduk. Benim esnafım 9 bin 2 yüz günde emekli oluyor. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız sigortalıların ve emekli sandığından olanların rakamlarının indirilmesi konusuna hiç değinmedi ama biz değindik, 7 bin 2 yüz güne indirmeyi düşünüyoruz. Bu ayın son haftasında Bolu’daki bütün odalarımızla başkanlar kurulu toplantısı yapıp, genel durumları değerlendireceğiz” dedi.

PİYASADAKİ ARTIŞIN ESNAFLA HİÇBİR İLGİSİ YOK

Tahir Gayret, piyasadaki artışın esnaflarla bir ilgisi olmadığına değinerek açıklamalarına şu şekilde devam etti,

“Vatandaşlarda, piyasadaki fiyat artışlarını maalesef bizim esnaf ve sanatkarlarımıza yönlendirildiği gibi bir algı var. Benim küçük esnafım hiçbir zaman AVM’ci değil. Küçük esnafımız toptancıdan aldığı fiyata 10 çeşit alıyorsa, üzerine yüzde 15-20’lik karını koyuyor, bir dahaki aldığında rakama alamıyor. Alamadığı zaman da fiyatı biz koymuş gibi gözüküyoruz ama bizden kaynaklanan değil piyasan kaynaklanan bir durumdan dolayı fiyatlar artıyor. Biz piyasayı her an takipteyiz. Şu anda piyasadaki artışın esnaflarla hiçbir ilgisi yok.”