Haber: Hakan Aydın

Başta İstanbul ve Anakara Büyükşehir Belediyeleri, geçmiş yıllarda kurulan vakıf ve dernekler vasıtasıyla ekonomik sıkıntı çeken öğrencilere burs veriyor. Ancak Bolu Belediyesi böyle bir vakfı veya derneği olmadığı için başta üniversite öğrencilerinden gelen burs taleplerini karşılayamıyordu.

Gelen burs taleplerini karşılayamadıklarını belirten Bolu belediye Başkanı Tanju Özcan, bundan sonra üniversite öğrencilerine de burs vermeyi amaç edinecek olan vakfın kurulması için çalışmaların son aşamaya geldiğini belirtti. 

“BAŞTA KIZ ÖĞRENCİLER OLMAK ÜZERE…”

Kurulması için talimat verdiği vakıf hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Özcan, “Bir vakıf kuruyoruz. Bu bizim bir eksiğimizdi. Mesela İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediyenin vakfı var. Bu vakfı temel olarak niye kuruyoruz; Bolu Belediyesi olarak mevzuat gereği öğrenciye burs veremiyoruz. Bu nedenle bağış toplayacağız ve burada toplanan bağışların tamamını başta kız öğrenciler olmak üzere öğrencilere burs olarak dağıtacağız. Belediye olarak çeşitli işler yaptırıyoruz. Bir ihalemizi alan müteahhide diyeceğiz ki; ‘Buraya bir miktar bağış yapmanızı bekliyoruz’. Kendi cebimize bir kuruş istemiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs veriyor diyorlar, nasıl veriyor. Kadir Topbaş döneminde kurulan vakıf sayesinde” dedi.

İsrail bayramda da saldırdı İsrail bayramda da saldırdı

Kurulacak vakfın yanı zaman da kurban bağışı da toplayacağını belirten Başkan Özcan, “Bu vakıf aracılığıyla kurban bağışlarını da toplayacağız. Derisinin satılması gibi organizasyonları vakıf üzerinden yapacağız. Vakfın bir gelir kalemi olacak. Kentimizde pırıl pırıl çocuklar ekonomik sebeplerden okuyamıyor” ifadelerini kullandı.  

Editör: Berfin MUTLU