Düzenlediği birbirinden farklı etkinliklerle Bursa’nın kültür sanat hayatına renk katan Bursa Büyükşehir Belediyesi, 3. Uluslararası Bandolar Festivali’nde yurt içi ve yurt dışından gelen bando takımlarına ev sahipliği yapıyor. Festival çerçevesinde Bolu Belediye Bandosu da Bursalılarla buluştu.

Atatürk büstüne çelenk sunulması ile başlayan etkinlikte tüm bandolar hep birlikte İstiklal Marşı’nı icra etti. Ardından başlayan kortej yürüyüşünde İnönü ve Cumhuriyet Caddesi bando ekiplerinin marşlarıyla yankılandı. Vatandaşların da alkışlarıyla tempo tuttuğu yürüyüşün ardından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, müziğin, insanın kendini ifade etme biçimlerinden birisi olarak insanlık tarihi kadar eski bir sanat dalı olduğunu söyledi.

Bolu’da, Sağlık Müdürlüğüne o isim getirildi Bolu’da, Sağlık Müdürlüğüne o isim getirildi

Türk kültüründe bu sanat dalını icra eden kişilerin topluma örnek ve rehber olma gibi bir özelliği olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Dedem Korkut’un kopuzundan çıkan nağmeleri ve hazine değerindeki öğütlerini hatırlayalım. Ayrıca müziğin hayatımızda yadsınamaz bir yeri var. Bazen dinî törenlerimizde, bazen merasimlerimizde, bazen eğlencelerimizde, bazen de tedavi amacıyla müziği hayatımızın bir parçası hâline getirmişizdir. Özellikle sözlü kültürün binlerce yıldır aktarılmasında da müzik aracı olmuştur. Belediyecilik sadece altyapı ve üstyapı çalışmalarından ibaret değil. İnsan; beden-kalp-akıl-ruh unsurlarından müteşekkildir. İnsanın manevi tarafını ihmal edersek, yarınki nesilleri kaybetmiş oluruz. Bilge Mimar Turgut Cansever’in dediği gibi: “Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder…” diye konuştu. Tören Başkan Aktaş ve Milletvekili Ahmet Kılıç’ın festivale katılan bando takımlarının şeflerine teşekkür plaketi vermesi ile son buldu.