HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu’da, olası afetlerde görev alması amacıyla yeni kurulan 8 arama ve kurtarma derneği için temin edilen malzemelerin teslim töreni gerçekleştirildi. 17 Temmuz Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törene Bolu Valisi Erkan Kılıç, Jandarma Alay Komutanı Haluk Saygılı, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, AFAD Başkanlık Sivil Toplumla İlişkiler Ve Akreditasyon Daire Başkanı Abdülkadir Tezcan, Bolu AFAD Müdürü Cengiz Çavuş ve daire müdürleri katıldı. Teslim töreninde 8 arama kurtarma derneğine 4 milyon 871 bin 556 liralık malzeme verildi.

“EĞİTİLMİŞ İNSANA İHTİYACIMIZ VAR”

Bolu İl AFAD Müdürü Cengiz Çavuş, “11 ilde aynı anda büyük yıkım ve tahribata neden olan deprem bize bir kez daha böyle bir durumun üstesinden gelebilmek için eğitilmiş insan gücüne duyduğumuz ihtiyacı fazlasıyla gösterdi.

Bu yüzden ilimizde 19 arama kurtarma derneği kurulmuş ve var olan diğer 3 dernekle birlikte toplamda 22 Arama Kurtarma Derneği ile Bolu genelinde bir yapılanmanın oluşturulması sağlandı. 8 Arama Kurtarma Derneğimizin Sivil Toplum İlişkiler Genel Müdürlüğünce 3 milyon 975 bin TL hibe programından yararlanması sağlandı. Ayrıca AFAD Başkanlığımızca da ilimizdeki Arama Kurtarma Derneklerine 360 bin TL değerinde malzeme yardımı katkısında bulunuldu. Bolu Valiliği Acil Yardım Hesabından, hayırseverlerimizin destekleriyle 573 bin 750 TL maddi olanak sağlandı. Yapılan bu nakdi yardımlar sonucu burada bulunan 8 arama kurtarma derneğimize Bolu Valiliği Acil Yardım Hesabı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ve AFAD Başkanlığımızın katkılarıyla toplamda 4 milyon 871 bin 556 TL değerinde malzeme temin edilerek Arama Kurtarma Derneklerimize tahsis edildi. Ayrıca 8 Arama Kurtarma derneğimizin akreditasyon işlemleri başlatılmış, İHH Arama Kurtarma Derneğimiz daha önceden akreditasyon işlemlerini tamamlayarak operasyonel hale getirilmiştir. Akreditasyon iş ve işlemleriyle ilgili 3 derneğimiz daha başvurularını yapmış olup, 4 derneğimizin başvuruları da evrakların tamamlanma sürecindedir” dedi.

BUGÜN HANGİ BURCU NE BEKLİYOR? BUGÜN HANGİ BURCU NE BEKLİYOR?

“BİLİNÇLİ İNSANLAR SAHADA PERFORMANSIMIZI ARTIRIYOR”

AFAD Başkanlık Sivil Toplumla İlişkiler Ve Akreditasyon Daire Başkanı Abdülkadir Tezcan, “Bolu'da bizim için gerçekten ülkemizdeki birçok ile göre bu kadar öncü ve iyi olmasını önemli gördüğümüz arama kurtarma ekiplerimize hem malzeme teslim töreni hem de onların eğitimleri noktasında bir aradayız. 6 Şubat depremlerinde gördük. Ülkemizin tamamı deprem bölgesine destek olmak için yola çıktı ve bir şeyler yapmaya çalıştı. Herkes elinden geldiğince ben ne yapabilirim diye sordular. Aslında bu soruyu bugün de sormamız gerektiğini, bugün sorarsak faydalı olabileceğinin bir göstergesidir. Çünkü bugün sormakla aslında hem eğitim alıyorlar hem malzeme desteği çok önemli, doğru malzemelerin elimizde bulunması, hem de bölgede planlardan haberdar olduğumuz zaman işte gücümüzü, on birim, yüz birim katında bulunabilecek gücü oluşturuyoruz. Afetlerde bu derneklerimizin desteğini ne kadar çok alabilirsek sivil toplumun kapasitesinin artması bizi daha da güçlü kılıyor.

Ve bilinçli insanlarla sahada olmak aslında performansımızı artırıyor. Çünkü bazen yardım edelim derken aslında o faaliyet bizim için bir engel teşkil ediyor” diye konuştu.

“22 ARAMA KURTARMA DERNEĞİMİZ VAR”

Bolu Valisi Erkan Kılıç, “Biliyorsunuz ülkemiz deprem bölgesi. Afetlerin, sellerin he zaman olduğu bir ülke. Bolu da özellikle deprem noktasında fay hatlarının geçtiği kritik bir il. İlimizde bundan önce büyük depremler oldu. Bunlardan başlıcaları 1944 yılındaki Gerede depremi, 1957 Abant, 1967 Mudurnu, 1999 Bolu – Düzce Depremi ve bu büyük depremlerin dışında da orta ve küçük çaplı çok sayıda deprem bölgemizde yaşandı. Hep söylenen bir söz var biliyorsunuz. Bolu depreme hazır olmak zorunda. Tüm Türkiye depreme hazır olmak zorunda. Dolayısıyla bununla ilgili çalışmalar yürütülmesi gerekiyor. Bolu bir deprem bölgesi, ülkemiz deprem bölgesi, dedik ki bu konuda arama – kurtarma derneğimiz ne kadar var? Bir baktık yok denecek kadar az. Onlar kâğıt üzerinde dernekler. 2-3 tane var. Kendi imkânlarıyla bölgeye gidiyorlar, destek olmaya çalışıyorlar. Burada AFAD başkanlığının il müdürlüğünün yanında bizim tüm ilçeleri kapsayan arama – kurtarma derneklerini kurmamız gerektiğini zaten fark ettik ve çalışmalara başladık. Çok şükür şu anda 22 tane Bolu ilinde arama – kurtarma derneği kuruldu. Eğitimleri AFAD tarafından verildi. Başlangıcı yapıldı. Bir tane derneğimiz de AFAD başkanlığına akredite oldu. Büyük depremlerin hepsine katılabilecek durumda. Diğerlerinin de eğitim faaliyetleri devam ediyor. Burada 8 tane arama – kurtarma derneği, ekipmanları hepsi alındı, hepsi depreme inşallah olmaz, hazır durumda” ifadelerini kullandı.

“200 KİŞİ EĞİTİMDEN GEÇTİ”

Kılıç, “Deprem olduktan sonra bölgeye çok sayıda vatandaş gitti, sivil toplum kuruluşu gitti ama oraya gidince de elinde imkân, araç gereç, yetişmiş insan olamayınca da bunun tabi etkisi az oluyor. Bunları düşünerek bu çalışmalar yapıldı. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü bize çok ciddi katkıda bulundu. Burada hayırsever vatandaşlarımızla kampanya başlattık onlar destek verdiler. AFAD’ın da kısmi imkânlarıyla beraber biz şu anda 8 tane her türlü depreme karşı araç gereci hazır, eğitim alınmış personelimiz var. Şu anda 200 kişi bu eğitimden geçti. 22 derneğin tamamına bu eğitimi verdiğimizde, her birini 25-30 ile çarptığımızda rakamın ne kadar ciddi olduğunun farkına varmış olacaksınız” şeklinde konuştu.