Senato, Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a 95 milyar dolarlık askeri yardım paketiyle oylamaya sunulan tasarıyı 18 oya karşı 78 oyla kabul etti.

Bunun hemen ardından Biden’dan da onay geldi. Biden aslında çoğunluğu İsrail ve Ukrayna’ya gidecek 95 milyar dolarlık dış yardım paketini imzaladı.

Bu pakette TikTok yasağı da yer alıyor

ABD Temsilciler Meclisi, ‘ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu’ gerekçesiyle TikTok’un yasaklanmasını sağlayan Amerikalıları Yabancı Düşmanlarca Kontrol Edilen Uygulamalardan Koruma Yasası’nı 13 Mart’ta oy çokluğuyla kabul etmiş ve onaylanması için ABD Senatosu’na göndermişti.

Biden, senatonun da onaylaması halinde yasayı imzalayıp yürürlüğe koyacağını duyurmuştu.

Böylece Çinli ana ortak ByteDance firması, platformu devretmek zorunda. Şirket devredilmezse TikTok’un ABD’deki uygulama mağazalarından beş ay süreyle veya tamamen çıkarılması planlanıyor.

Nefes almakta güçlük çekiyordu, ameliyatla sağlığına kavuştu! Nefes almakta güçlük çekiyordu, ameliyatla sağlığına kavuştu!

Tasarıya destek verenler, ByteDance firmasının TikTok aracılığıyla elde ettiği Amerikan vatandaşlarına ait bilgileri Çin yönetimine ilettiğini savunuyor.

Çin satışa karşı

Eski ABD hazine bakanı Steven Mnuchin, TikTok’u satın almak için bir yatırımcı grubu kurulacağını söylemişti. Kullanıcıların uygulamayı sevdiğini, kapatılmaması gerektiğini savunan Mnuchin, “Bunun ABD’li işletmelere ait olması gerekir. Çinlilerin, bir ABD şirketinin Çin’de böyle bir şeye sahip olmasına izin vermesi asla mümkün değil” demişti.

Çin hükümetinin TikTok’un ABD’li bir alıcıya satılmasına izin verip vermeyeceği belirsizliğini koruyor. TikTok CEO’su Shou Zi Chew ise satışın bir seçenek olmadığını ima etmişti.

AA